Eski web siteni getir, yenisini götür; %30 indirim!

Anasayfa » WordPress » İstediğiniz kategoriye ait yazıları gizleyin

İstediğiniz kategoriye ait yazıları gizleyin

Ana sayfanızda son eklenen yazıları listeliyorsanız ve bazı yazılarınızın ana sayfada listelenmesini istemiyor olabilirsiniz. Genelde tanıtım yazılarının ana sayfada listelenmesi istenilen bir durum değildir.

Bu işlem için eklenti kullanmanıza hiç gerek yok. Yapmanız gereken bir kategori oluşturmak ve oluşturduğunuz kategoriyi aşağıdaki kodlarla ana sayfada gizlemek. Sonrasında gizlemek istediğiniz yeni veya eski yazılarınızı açtığınız kategoriye alabilirsiniz.

Öncelikle gizlemek istediğiniz kategorinin ID’sini öğrenmeniz gerekiyor.

Kategori ID’sini öğren

WordPress yönetim panelinden Yazılar > Kategoriler sayfasını açın ve gizlemek istediğiniz kategoriye tıklayın. Sayfa açıldığında tarayıcıda bulunan url bu şekilde gözükecektir.

https://siteniz.com/wp-admin/term.php?taxonomy=category&tag_ID=8&post_type=post&wp_http_referer=%2Fwp-admin%2Fedit-tags.php%3Ftaxonomy%3Dcategory

Koyu kısım kategorinin ID’sidir.

Anasayfada kategori gizleme

Aşağıdaki kodu functions.php dosyanıza ekleyin ve ('cat','-1 -8') kısımına ana sayfada gözükmesini istemediğiniz kategori ID’sini veya ID’lerini ekleyin. Birden fazla kategoriyi gizleyebilirsiniz.

function preventHomepageTips($query) {
if($query->is_home() && $query->is_main_query()){
$query->set('cat', '-1 -8');}}
add_action('pre_get_posts', 'preventHomepageTips');

Sidebar’da kategori gizleme

Son yazılarınızı sidebar’da listeliyorsanız, aşağıdaki fonksiyonla belli kategorideki yazıları gizleyebilirsiniz.

function widget_categories($args){
  $exclude = "-1 -8";
  $args["exclude"] = $exclude;
  return $args;
}
add_filter('widget_categories_args' , 'widget_categories');

“İstediğiniz kategoriye ait yazıları gizleyin” üzerine 19 yorum

 1. Yorumunuz denetim bekliyor. Bu bir önizlemedir, yorumunuz onaylandıktan sonra görünür olacaktır.
  Üstadım kolay gelsin. *** sitemdeki son konularımız olan Widget i her postu çerçeve içine almak istiyorum yardımcı olabilir misiniz bu konuda ?

  Cevapla
  • Hocam muhtemelen bir yerde hata yapıyorsunuz. Her temada çalışması lazım. Sorunu çözemediyseniz yardımcı olurum.

   Cevapla
   • Temayı incelediğimizde anasayfada Güncel,Trend ve Rastgele olmak üzere 3 tab bulunuyor ama ben bu bölümlerde haber kategorisinin görünmesini istemiyorum. Trend ve Rastgele tabında haberler kategorisi görünmüyor o konuda problem yok ama güncel tabında görünüyor . functions.php dosyasından güncel tab’ının kodlarının arasına bile yerleştirdim başarili olmadı bi yerlerde bi hata var ama çôzemedim. Şimdi 3 tabı kaldırdım direk yazılar kaldı bu sefer işe yaradı ama 3 tablı olandada çalişmasini isterdim

    Cevapla
    • Temaya özel bir kodlama yapmak gerekiyor demek ki. Hala çözemediyseniz hafta sonu beraber bakarız.

     Cevapla
 2. fonksiyon dosyası haricince hangi dosyaya atabiliriz. lisanslı bir tema kullanıyorum ve fonksiyon dosyası kilitli

  Cevapla
 3. Kategori gizleme sadece anasayfada mı geçerli? Yani belli bir kategoriyi gizleyince o kategori bölümünde konular boş mu gelecek? Son olarak bunu her temaya uygulayabilir miyim, birçok sitemde farklı temalar kurulu ve ehemen hemen hepsine tanıtım yazısı alıyorum. Amacım bütün tanıtım yazılarını ana sayfadan gizlemek.

  Cevapla
  • Çok farklı bir kategori yapısı yoksa evet, her temaya uygulanabilir. Tanıtım yazılarına ayrı bir kategori oluşturarak gizleyebilirsiniz. Sadece anasayfada oluşan listelemeden hariç tutulur. Kendi kategorisinde gözükecektir.

   Cevapla
  • Mustafa Bey, ilgili alanları düzenleyip temanızın functions.php dosyasının en altına ekleyebilirsiniz. Görünüm > Tema dosya düzenleyici sayfasında, sağda bulunan dosyalar arasından functions.php dosyanızı bulun, en altına ekleyin.

   Cevapla

Yorum yapın

K & S Ajans

Sunucu optimizasyonu, WordPress kurulumu, Kullanıcı odaklı tasarımlar, SEO çalışması, E-Posta ağı gibi işlemlerin tamamı için eğitim paketlerimiz mevcuttur.

KVKK: birblog.com kapsamında kişisel verileriniz: içeriklerimize yorum yapmanız durumunda, IP ve E-posta adresiniz 3. kişilerin erişimine kapalı kalır, kullanıcı adı ve yorumunuz ilgili içeriğin sayfasında görüntülenir. Ödeme alanı: kullandığımız ödeme servisi hiçbir şekilde kişisel verilerinizi kullanamaz. İletişim formu: İletişim formuna girdiğiniz veriler işleme tabii değildir. Abonelik: abone olduğunuz E-Posta adresi sizin onayınız sonucunda yeni içeriklerin bildirimine açılır.