Bir sorunuz var mı?

DiyThemes THESIS (arşiv yazı)

2014 yılında Thesis teması hakkında hazırladığım yazı. Silmek istemedim. Merak edenler bu yazıda Thesis hakkında bilgilere erişebilir. Artık geçerliliği olmayan fiyat ve bilgilerin yer aldığını unutmayın.

En iyi WordPress teması olarak adlandırmamın sebebini yazıyı okudukça daha iyi anlayacaksınız. Aslında tema dememiz yanlış olur, “thesis” ile sitenizi istediğiniz gibi tasarlayabilir ve yönetebilirsiniz. Yani thesis bir tema framework’udur. Sitenizin ihtiyacı olan seo, bileşenler, font tercihleri, sayfa genişliği, renklendirme gibi bir çok konuda size tercih hakkı sunuyor.

En önemlisi de seo konusunda uzman yazılımcıların tasarladığı bir uygulama.

Türkiye’de pek bilinmese de dünya çapında tartışılan iki sistem var ve bunlardan biri Thesis. Rakibi olan “Genesis“te seo açısından çok profesyonel bir framework’tür. Bu iki temayı diğerlerinden ayıran en büyük etken daha kapsamlı ve geniş bir alt yapıya sahip olmalarıdır. İlk başlarda dediğim gibi sitenizi her konuda yönetebileceğiniz, temiz ve profesyonel bir kodlamaya sahiptir. DIY Themes şuan 57.000 müşteriye hizmet veriyor.

Orjinalinde dört ayrı hazır tasarım bulunuyor. Bana göre bunların en güzeli “classic responsive” temasıdır. Çok sade, okunaklı ve hızlı bir temadır. Herkes beğenmez bu tarz temaları, daha çok cıvıl cıvıl yanıp sönen cav cav lı temalar kullanılır. Binlerce siteye giren biri olarak rahatlıkla böyle bir tespitte bulunabiliyorum. Bu yüzden Thesis gibi orjinalinde sade olan framework’ler Türkiye’de pek tanınmıyor. Tabi pahalı olmasıda ayrı bir etken.

Thesis üç ayrı paketle satışa sunulmuş. En pahalı paketi bir kez alınıyor ve istediğiniz kadar sitede kullanıp ömür boyu güncelleyebiliyorsunuz. Lisanslama politikası ilk açıldığı andan itibaren hiç değişmedi. Bu şekilde devam edeceklerine eminim. Sanırım bu konuyla ilgili daha önce bir açıklama yapmışlardı. Sonuç olarak güvenebileceğiniz bir şirket. Sahibi ile forum bölümünde iletişime geçebiliyorsunuz. Bu durum en iyi WordPress teması olarak nitelendirebilmem için gerekli olan son olguyu tamamlıyor.

Basic 
Fiyatı 87,00$ 1 yıl güncellenebilir ve 1 sitede kullanılabilir. Sadece Classic Responsive temasıyla kullanılabilir. Kendi tasarımını yapacak olanlar için tema seçeneğinin hiç bir önemi yok.

Basic Plus
Fiyatı 164,00$ 1 yıl güncellenebilir ve 1 sitede kullanılabilir. Bütün temaları kullanılabilir. Fiyat farkıda bu seçenekten kaynaklanıyor. Yine kendi tasarımını yapacaklar için hiç bir önemi olmadığını belirteyim. Bu paketle gelen temaların listesi.

 • Klasik Duyarlı Cilt
 • Pearsonified Cilt
 • Sosyal Tetikleyiciler Cilt

Professional
Fiyatı 197,00$ ömür boyu güncellenebilir ve sınırsız sitede kullanılabilir. Bir çok blog sitesi olan kullanıcılar için kesinlikle önerimdir. Her biri için mevcut gelirinizi arttırabilirsiniz. ilk iki paket dışında daha kapsamlı bir yönetim paneli, e-mail abonelik kutuları, sosyal ağ paylaşım butonları gibi özellikleri bulunuyor.

Paket yükseltme seçenekleri: Örneğin 87$ “Basic” paket satın aldınız. Bu paketi 110$ ödeyerek “Professional” pakete yükseltebilirsiniz.

DiyThemes Resmi Sitesi

Hız bakımından çok iyi bir yapıya sahiptir. Sunucu yanıt süresini oldukça düşürüyor. Bu arama motorları için sitenizin sıralamasını etkileyen güçlü bir faktördür. Ziyaretçisine bilgiyi en hızlı sunan siteler daha çok ön planda tutulur.

Neden en iyi WordPress teması

En iyi WordPress teması olabilmek için bazı noktaları ikinci plana atmak zorunda kaldığını görüyoruz. Bu noktalardan biride görsellik. Her ne kadar kendi tasarımınızı rahatlıkla oluşturabilsenizde, Thesis gibi tasarlanabilir tema rakip firmalar görsellik açısından daha ön plandalar. Ayrıca sosyal paylaşım butonları gibi seçenekleri mevcut değil. Pardon, tema içi eklenti olarak paylaşım butonları var fakat bu paylaş butonlarını temaya yedirmek kodlama bilgisi istiyor ve görsellik açısından hiç iyi değil.

Peki nedir bu temayı en iyi yapan? Bana göre En iyisi WordPress teması çünkü; çok hızlı, hız konusunda mevcut WordPress sorgularını minimize eden bir yapıya sahip. Okunabilirlik, geliştirilebilirlik, arama motorları tarafından anlaşılır olmak ve arka planda görmediğimiz daha fazla asıl önemli olan özelliklerle bana göre açık ara önde.

Schema (SEO)

Schema kullanımından arama motorlarına dost olduğu ve seo konusunda ne kadar özenli oldukları görülüyor. Thesis kullandığınız bir blog tamamen schema kurallarına göre işaretlenmiş olacaktır. Schema Google, Yahoo gibi dev firmaların siteleri daha iyi tanımaları için ortak geliştirdikleri noktalama sistemidir. Noktalama derken yazar bilgileri, başlık, içerik vb. alanları kodlama içerisinde belirledikleri kodlarla sınıflandırıyorlar.

Kullandığım bir kaç blog sitede sıralamaları olumlu etkiledi.

Yeni alan kullanıcılara elimden geldiğince destek vermeye çalışırım. Yorumlarla veya iletişim sayfasındaki bilgilerle bana ulaşabilirsiniz.

Her kopyası titizlikle tasarlandı. Performans, arama motorları, mobil cihazlar için optimize edilmiş klasik duyarlı ciltler ile birlikte geliyor. Her yerde mobil cihazlarda sorunsuz bir şekilde çalışan duyarlı bir web siteniz olacak. İnsanlar sizi sevecek.

Buda web sitelerinden ufak bir alıntı. Önceliklerinin performans, arama motoru, mobil cihazlar gibi can alıcı noktalarda olduğunu vurgulamışlar. Bu özellikleriyle “WordPress en iyi Seo teması” ünvanını hak ediyor.

Konuya ekleme yapıyorum: 14/05/2015 14:35 (güncelleme)

Konuya gösterilen ilgiye ve aldığı ziyaretçi sayısına hayret ettiğimi bilmenizi isterim. Bu sebeple firmanın yaptığı bir değişikliği konuya eklemenin faydalı olacağını düşündüm.

DIY THEMES yani Thesis, “Effectus” adında çok kaliteli ve şık bir temayı dağıtıma sunmuştur. Temanın özelliklerine bir sonraki güncelleme de yer vereceğim. Şuan işte olduğum için detayları gözden kaçırabilirim. Temayı incelemek isterseniz resmi sitesine göz atınız. Bu tasarım “Profesyonel wordpress teması” izlenimi oldukça güçlü bir şekilde vermektedir.

Temanın dikkatimi çeken en önemli özellikleri:

 • 1, 2, 3 kolon şeklinde kolaylıkla ayarlanabilir olmasıdır.
 • Hız bakımından ağırlığa sebep olan kodlama türlerini olabildiğince az kullanmaları.
 • Kendi profil resmini kullanma imkanı sunmaları.
 • Google font tercihlerini kullanma imkanı sunmaları.

Bu ve bunun gibi bir çok gelişmiş özellik sunmaları alıp almama hakkında beni düşündürmedi değil, hatta hala düşünüyorum diyebiliriz. Effectus temasına 3. güncelleme de daha detaylı yer vereceğim. Şimdilik bu kadar.

Bu arada Effectus teması, ömür boyu lisansınız olsa dahi $49 ödeyerek sahip olabileceğiniz güzel bir temadır.

Şuan ki duruma göre kodlanıp tasarlandığı için en ideal tema olabilir fakat 2.2 güncellemesiyle bütün temaları tekrar düzenlenecek ve geliştirilecektir. Bu yüzden sunduğu özelliklere aldanıp almakta acele etmenize gerek yok.

Güncelleme: 28.05.2015

Gece gelen maili çevirerek konuya eklemek istedim. Mobil uyumu ile geliştirilen effectus temasını duyurmuşlar. Google çeviri pek sağlıklı olmadı, mail’i kısaca özetledim.

Detaylar için açtıkları resmi web sitelerinde açtıkları konuyu inceleyebilirsiniz. Süper özellikli, çok hızlı bir tema olduğunu üstelemek ten hiç çekinmemişler. Genel anlamda hızlı bir alt yapıları var zaten. Bu temayla birlikte gelen açıklamalar ve yenilikler bize Thesis temasının google’ı ne kadar dikkate aldığını kanıtlar nitelikte.

Güncelleme: 27.07.2015

Bahsettiğim gibi “en iyi wordpress teması” olan THESİS konumuz hakkında son 2 aylık gelişmelerden bahsetmek istiyorum. Bildiğiniz gibi son güncellemede yeni temasından bahsetmiştim. Tema uzun bir süre 47 dolardan satışta kalmasına rağmen pek ilgi görmedi, şuanki fiyatı 67 dolardır.

Bence ilgi görmemesinin en büyük sebebi Thesis kalitesidir. Zaten istediğimiz gibi tasarlayabileceğimiz bir alt yapıya sahip, biraz uğraşsak yeni temaya yakın bir tasarım çıkartabiliriz. Ayrıca wordpress sitemizi thesis ile çok güçlü bir hale getirişiz zaten, temayla ilgili ek bir geliştirme ihtiyacı duymamamız gayet normal. Fiyat açısından her zaman söylediğim gibi sektörüyle hiç orantılı değiller. 197 dolar veren biri yeni bir tasarım için 67 dolar daha vermek istemez.

Yeni temanın satış planlaması için öne sürülen bir çok özelliğin beklenen Thesis 2.2 sürümüyle geleceğini düşünüyoruz. Bu yüzden yeni özelliklerle servis edilen temayı satın almak pek mantıklı değil.

Ayrıca thesis 2.2 sürümünün hâlâ indirilebilir duruma gelmemesinin en büyük sebebi olarak, yeni temanın satış planlamasını öne sürebiliriz. Yeni tamadaki özelliklerin 2.2 güncellemesinde olacağını düşünürsek bu çok yerinde, olağan bir durumdur.

Son 2 aylık süreçte sizlere sunmak istediğim haber niteliğinde iki konu daha var.

 1. Thesis yönetimi, mail yoluyla oldukça dramatik bir şekilde kaçak kullanım oranlarına sitemde bulundu. Konuyu ele alırken şuana kadar THESİS için yapılan masraflar bile belirtildi. Anlıyacağınız yönetim sinirli, 2.2 güncellemesi bu yüzdende gecikecek gibi.
 2. Duyurular ve davetler yapmasına rağmen beklenen katılım olmadığı için gerçekleştiremedikleri bir konferans oldu. Sonrasında gerçekleşti sanırım, haber tadında bilgiler olduğu için araştırma gereği duymuyorum.

Özet olarak; yeni temadan ve son gelişmelerden yola çıkarsak, bizi ilgilendiren 2.2 güncellemesinde gecikmeler yaşayacağız. Bir sonraki güncellemede görüşürüz.

Güncelleme: 31/12/2015

Yılbaşına 2 saatten az kaldı ve ben bu konuyu güncelliyorum. Yılbaşı Perşembe gününe denk geldiği için hiç bir kutlamaya katılmadım çünkü Perşembe günleri içmiyorum.

Gelelim en iyi WordPress teması olan Thesis’in yeniliklerine.

Bu güncellemede bir yenilikten bahsedeceğim. Artık Thesis 2.2 sürümü kullanıma başladı. Beta sürümü kullanılabilir olan thesis 2.2’ye bir çok font tercihi eklendi. Stil değişikliğine yönetim paneli dışında rastlamadım.

Bu güncellemeden yaklaşık 2 hafta önce, destek forumlarında güncellemenin gecikmesi yüzünde bir konu açıp ortalığı karıştırmıştım, 2 hafta daha bekleseymişim keşke. Her neyse belki bir etkisi olmuştur.

Beta sürümü olduğu için pek bahsedecek bir yenilik yok fakat şunu net bir şekilde söyleyebilirim ki, thesis en güncel seo teknikleriyle donatılmış olacak. Biliyoruz ki thesis seo konusunda çok başarılı ve en temek artılarından biridir. Şimdiden kullanıcılarına hayırlı olsun. Bir sonraki güncelleme beta sürümü bittikten sonra, yenilikler hakkında olacak.

Güncelleme: 10.04.2016

Yaklaşık iki aydır blogla ilgilenemiyorum. Haliyle Thesis konumuzada uzun zamandır yenilik yapamadık. Neyseki iki ay sonunda yeni bir konu ekleyemesem de bu konuyu güncelleyebilecek zamanı kendime ayırabildim.

Artık yeni bir temamız var, daha doğrusu olacak diyelim. Şuan demo olarak inceleyebilsekte indirilebilir durumda değil. Yeni temanın adı “flex” bir önceki temaya göre oldukça başarılı buldum. Flex’te en çok dikkatimi çeken konu bağımlısı olduğum paylaş butonların varlığı oldu. Her ne kadar bağımlısı olsamda blogumum konu sonlarında paylaş butonları yok. Paylaş butonlarımın olmamasının sebebi hıza verdiğim önemden başka birşey değil. Ancak temiz kodlanmış, eklenti gerektirmeyen, ve W3C  hatası vermeyen paylaş butonlarını kullanabilirim. Ne yazık ki şuan için bu mümkün değil. Orijinal kodları bile yerleştirdiğimde sayfanın yükleme hızı oldukça yükseliyor. Aynı zamanda hız bağımlısıyım.

Neyse ki Flox temasında paylaş butonları var ve eminim mükemmel kodlanmıştır çünkü Diythemes’i tercih sebebim olan kusursuzluk ana kuralları. Sanırım Flex temasını satın alacağım.

Dikkatimi çeken ikinci yenilik yorumlar alanının açılır-kapanır olması. Umarım ilk sayfa yüklemesinde açılır-kapanır olarak görüntüleme seçeneğini eklemeyi düşünmüşlerdir. Ben isterimki bırak açık kasın. Gülücük.

Flex temasının ön planda olan ayrıcalığı tamamen mobil uyumluluğudur. Mobil ortamlara özel tasarlanmış ve kodlanmış.

Bakalım kaç dolar isteyecekler.

Güncelleme: 11.09.2017

Arkadaşlar uzun zamandır en iyi WordPress teması başlıklı bu konuya ek bilgiler eklemiyorum. Bu ek yazıya dünden bugüne Thesis olarak özetle başlayalım.

WordPress sitelerimde kullandığım tema hakkında izlenimlerim:

# Müşterilerim için Genesis dahil yüzlerce ücretli WordPress teması kullandım. Proje gereği bu temaların onlarcasıyla aşırı içli dışlı oldum. Size şunu söyleyebilirim ki; “en iyi ücretli Wordpress temaları” sorusu sorulsa, çoğul ekini kaldırır Thesis derim.

# Sade, öz, kullanımı ve özelleştirilebilirliği iyi olan bir tema olduğu için “wordpress kişisel blog temaları” başlığı altına bir numaraya yerleştirebiliriz.

# Müşterilerime en iyi hizmeti verebilmek için yaptığım çalışmalarımın her adımında Seo kavramı büyük rol oynamaktadır. Bu yüzden rekabeti yüksek projelerde kesinlikle en iyi wordpress seo teması olduğu için Thesis’i kullanıyorum.

# Profesyonel işlerde asla WordPress kullanmaktan çekinmem. Bu yüzden “profesyonel wordpress teması”  olarak nitelendirdiğim Genesis ve Thesis benim için vazgeçilmez ikilidir.

Anasayfa » WordPress » DiyThemes THESIS (arşiv yazı)

“DiyThemes THESIS (arşiv yazı)” üzerine 89 yorum

 1. Merhabalar, thesis tema hakkında forum sitesi açmayı planlıyorum. forumda en iyi wordpress temaları hakkında detaylı bilgilerin yer alması ve destek imkanın sağlanması ana amaç olarak uygulanacak. Thesis tema en gözde kategorimiz olacağından, destek ihtiyacının da karşılanacağını umuyoruz.

  Cevapla
  • Daha önce destek sitesi açacağız diyen arkadaşlarımız oldu fakat ses seda yok. Umarım siz söylediğinizi yaparsın, merakla bekliyorum.

   Cevapla
 2. Kerem Bey bunlar uzun zamandır hiç bir güncelleme yapmadı, dikkatinizi çekti mi? Sanırım en iyi wordpress teması olmayı hak etmiyor.

  Cevapla
  • Kesinlikle haklısınız, hatta bir yıldan fazla oldu. Konuyla ilgili tepkimi forumlarında dile getirdiğimde gördüm ki benim gibi düşünen bir çok kişi var. Bu kadar pahalı olmalarına rağmen güncelleme yapmamalarına gerçekten çok sinirleniyorum. Bu konuyu kaldırmayı bile düşünüyorum değil.

   Cevapla
 3. merhaba. benim de bir temadan beklentim, sadelik ve hızlılık. kerem bey, acaba, kendi siteniz dışında, bu tema ile yapılmış site örnekleri verebilir misiniz bana? teşekkürler.

  Cevapla
 4. Merhabalar, thesis kesinlikle karşılaştığım en iyi temadır. Sakın sade özelliksiz işe yaramaz bir tema olarak yorumlamayın. En çok kullanılan wordpress temalarından biridir. Tabii bu temayı iyi tanımak lazım. Basit görsel olgularla beni al diyen bir tema değil.

  Cevapla
   • Sizin gibi düşünen büyük bir kesim var. Zevk meselesi. Aslında bu temaya bu aıdan bakmakta yanlış. Thesis kendi temanızı sorunsuz bir şekilde tasarlamanızı sağlayan ek bir yazılım.

    Cevapla
  • Her alanda iyi olmanın, en iyisi olduğu anlamına gelmediğini Thesis geliştiricileri her fırsatta dile getiriyor. Görsel açıdan çok zengin temalar genelde hız konusunda çok kötü durumdalar. Asıl önemli olan arka planda herkesin dikkatini çekmeyen ve projenin geleceğini etkileyen konularda iyi olmaktır.

   Cevapla
  • Volkan Bey bende lisansı mevcut. Hatta müşterileriniz için kullanabileceğiniz ek lisansın bulduğu bir lisans. İsterseniz verebilirim.

   Cevapla
 5. Gelmiş geçmiş en güzel, kaliteli, ayrıcalıklı WordPress temasıdır. Zaten son konunuzdaki testlerde bunu kanıtlıyor. Teşekkürler bilgi için.

  Cevapla
  • Çok tutulan bir tema olduğuna göre diğerlerinden ayrılan artı yanlarının olduğunu düşünüyorum. Kullanıp incelemediğim için detaylı düşüncelere sahip değilim. Güzel yorumun için teşekkür ederim.

   Cevapla

Yorum yapın