Digitalocean yedek almak ve yedek yüklemek

Benimle iletişimde olanlar çok iyi bilir; her soruyu, problemi özenle cevaplar ve çözmeye çalışırım. Buradaki konunun çok basit oluşundan bu tarz soruların sorulmadan önce hiç araştırılmadığını düşünüyorum.

Arkadaşlar Digitalocean yedek alma ve yedek yükleme işlemi çok ama çok basittir.

 1. Droplet’i açıp Power sayfasından Power Off butonuna tıklayarak sunucumuzu kapatıyoruz.
 2. Sunucumuzun kapanmasını 1-2 dakika bekledikten sonra üst menüde bulunan images sayfasını açıp Take a Snapshot başlığı altında bulunan Choose a Droplet alanından yedek almak istediğimiz droplet’i seçip hemen sağ tarafındaki Enter Image Name alanına yedeğimize isim verip Submit butonuyla işlemi bitiriyoruz.

Dosyalarınızın boyutuna göre yedek alma işlemi uzayacaktır. Bittiğinde droplet’e tıkladığınızda sunucu açılacak ve sitenize erişim sağlanacaktır.

Bu şekilde istediğiniz sıklıkla yedek alabilir, yine images sayfasından yedeklerinizin listesini görebilirisiniz. Her yedeğin karşısında more menüsü yer alıyor, menüden yedek silme dahil birçok işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Digitalocean Yedek Yükleme

Yedek yükleme işlemide çok basittir. Yeni bir droplet yani sunucu açarken ilk karşınıza çıkan ekranda, ilk menüde Snapshots açılır menüye tıklarsanız daha önce aldığınız yedekler listelenir. Yapmanız gereken tek şey seçip sunucuyu oluşturmak. Sitenizin yedeğini yeni sunucuya yüklemiş oluyorsunuz.

Digitalocean’da siteyi farklı bir ülkeye taşıma

Bildiğiniz gibi Digitalocean’ın birçok ülkede datacenter’ları var. Bizim sitemizin New York sunucularında bulunduğunu varsayalım. Sitemizi Frankfurt’a taşımak istedik. Images sayfasına girip, yedeğimizin sağ tarafındaki seçeneklerden Add to Region butonuna tıkladığımızda karşımıza ülkeler çıkacaktır, taşımak istediğiniz ülkeyi tıklamanız yeterli.

Artık gelen Digitalocean yedek alma sorularını bu konuya bağlantı vererek cevaplandırabileceğim. Benim içinde sizin içinde iyi bir konu oldu.

Unutmadan. Digitalocean yedeklerini bilgisayara indiremezsiniz. Eğer bilgisayarınızda yedek olsun isterseniz sitenizin dosyalarını ve mysql verilerinizi manuel olarak indirmeniz gerekiyor. Cpanel vs. kullanıyorsanız zaten panellerin yedek alma özellikleri var.

Bol kazançlar dilerim.


Yorumlar

“Digitalocean yedek almak ve yedek yüklemek” için 23 yanıt

 1. Ne kadar da basitmiş. Digitalocean yedek konusunda sunduğu basitliği her alanda sunuyor.

  1. Kerem SARI avatarı
   Kerem SARI

   Evet Serkan, birçok konuda avantajlı bir tercih.

 2. kerem bey, merhaba” dijitalocean, üzerinden yedek almayı yapamadım. blogunuz’daki tarif ettiğiniz gibi yapıyorum; ımage’den yedek alıyorum sunucuyu power yapıp. sonra yeni bir droplet oluştururken yedeği seçip devam diyorum, fakat yedek yok.
  yeni droplet oluşturken yedeği seçip devam diyorum, otomatik olarak yedeğin bulunduğu lokasyonu seçiyor, yedeğin ayarlarını otomatik olarak alıyor, iş bundan sonra başlıyor; yeni droplette yedek şablon yok?

  1. Kerem SARI avatarı
   Kerem SARI

   Erhan Bey, yedeği aldığınız sunucu hangi ülkedeyse, o ülkede oluşturacağınız droplete yükleyebilirsiniz. Değişiklik için ilk önce yedeği transfer etmeniz gerekir.

  2. Kerem SARI avatarı
   Kerem SARI

   Ayrıca; artık yedek alırken dropleti kapatmanıza gerek yok.

 3. kerem bey, yedek almayı başardım.
  fakat yedek üzerinden droplet oluştururken” gmail adresime gelen ıp” adresini google yazınca beni otomatik olarak eski domaine yönlendiriyor?
  yani terminal’den kurulum olmuyor?

  1. Kerem SARI avatarı
   Kerem SARI

   Merhaba Erhan Bey, bunun sebebi wordpress ayarlarında alan adının tanımlı olmasıdır.IP’yi girince alan adına yönlendiriyor. Domain yönlendirmesini yedeği yüklediğiniz sunucunun IP adresine yapmanız lazım.

 4. Merhaba kerem bey, dijitalocean’daki wordpress yedeğimi kurmak istiyorum, dijitalocean gelen: maili ile gelen ıp adresini, terminal girdim, şifreyi yazdım, sonra yeni şifreyi yazdım, ve kurdum. standart işemi gerçekleştirdim. taracıya ıp adresini yazıyorum: 128.199.45.191 ıp adresim budur. burdan sonra ilerleyemiyorum. yani hata alıyorum?

  1. Kerem SARI avatarı
   Kerem SARI

   Erhan Bey, aynı alan adını yeni IP adresine yönlendirmeniz gerekir. Bu işlemi yaptıysanız hata almamanız gerekiyor.

 5. kerem bey tekrar merhaba, dijitalocean yedeği kurdum, dijitalocean üzerinden domani’de ekledim. fakat yedeği kurduğum domaini adını” siteadı/wp-admin yazıyorum öbür domaine atıyor beni? yardım edin liütfen

  1. Kerem SARI avatarı
   Kerem SARI

   Erhan Bey, daha önce konuyla ilgili iki kez sizi bilgilendirdim. Farklı bir şekilde açıklıyorum; taşıma işlemi aynı alan adıyla sorunsuz gerekleşebilir. Alan adı farklıysa eğer, phpmyadmin’den alan adını değiştirmelisiniz. Yedek aldığınız site bilmemne . com ise, yedeği yüklediğiniz sunucuda da bilmemne . com olarak ayarlanmış olacak. Siz hangi alan adını yönlendirirseniz yönlendirin, yüklediğiniz yedek için alan adı değişmez. WordPress ayarlar kısmından alan adını değiştirmelisiniz. Ya yedek almadan önce alan adını taşıyacağınız alan adıyla değiştirip yedek alırsınız, yada phpmyadmin’den alan adını değiştirirsiniz. Umarım anlamışsınızdır. Mantık basit.

 6. kerem bey, alan adı farklı, WordPress ayarlar kısmından alan adını değiştirmeye çalışıyorum; fakat” siteadı/wp-admin yazınca” beni öbür domaine yönlendiriyor! öbür domaine yönlendirmeden, farklı bir domain ile 2 siteyi aktif etmek istiyorum? yeni domain’in admin paneline giremiyorum

  1. Kerem SARI avatarı
   Kerem SARI

   Dediğim gibi, “Ya yedek almadan önce alan adını taşıyacağınız alan adıyla değiştirip yedek alırsınız, yada phpmyadmin’den alan adını değiştirirsiniz.”

 7. merhaba, wordpress sitemin yedeğini aldım,
  şu an sunucuda aktif olarak çalışan, web sitemi yanlışlıkla ayarlarını bozdum. elimdeki mevcut yedeği, şu an sunucu üzerinde aktif olarak çalışan siteye nasıl yüklerim kerem bey?

  1. Kerem SARI avatarı
   Kerem SARI

   Merhaba Sedat Bey, yedeği DO’dan aldıysanız sunucunun tamamını yedeklemiş olursunuz. Bu yüzden aynı bölgedeki yeni bir droplet’e sorunsuz yükleme yapabilirsiniz.

 8. yedeği dijitalocean üzerinden aldım, aynı bölgede yeni bir droplet açtığımda “ip” adresi farklı olur? bu durum sorun teşkil edermi?
  google indezlerim..

  1. Kerem SARI avatarı
   Kerem SARI

   Hiç bir sorun teşkil etmez. Alan adınız aynı kalacağı sürece istediğiniz kadar IP değiştirebilirsiniz.

 9. çok teşekkür ederim kerem bey,
  son bir şey sormak istiyorum; dijitalocean droplet şifrem, yani ftp ile uzak sunucuya bağlantı gerçekeştirdiğim “şifremi” nasıl değiştirebilirim?
  6 ay’ dır kullandığım ftp şifremi değiştirmek istiyorum.

  1. Kerem SARI avatarı
   Kerem SARI

   Rica ederim. Droplet’i açıp Access bölümünde Reset root password butonuna tıklayın.

 10. Merhaba.

  digitalocean sunucumuzda çalışan http://impexron-gmbh.com/ sitemizde sizinde gördüğünüz üzere hata var. Açılmıyor site. Neden olur ve nasıl çözeriz?. Varsayalım bunu çözemedik siteyi en başa yedeklerden ve oluşturulan diğer dropletlerden önceki ilk dosyalarıyla yayınlandığı haline nasıl çeviririz. Sanki hiç yeni droplet oluşturmamış, yedek almamış gibi. En baştaki haliyle nasıl yeniden yayınlarız.

  Cevabınız için teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim.

  1. Kerem SARI avatarı
   Kerem SARI

   Osman Bey, akşam 19:00 – 20:00 arası müsait olursanız beraber bakalım mı sorun neymiş, nasıl çözülür diye?

   1. İnşaAllah Üstad. Akşam müsait olunca dönüş yapacam. Bakalım çözelim şunu sana zahmet.

 11. Kerem bey merhaba, Digitalocean phpMyAdmin Nasıl Kurulur?
  Birçok kez denedim hata alıyorum yadımcı olursanız sevinirim.
  Hata aldığım yerin ekran kaydını aldım wordpress kullanıyorum

  link; https://www.digitalocean.com/community/tutorials/how-to-install-and-secure-phpmyadmin-on-ubuntu-18-04

  Ekran kaydı; https://www.youtube.com/watch?v=qZ2iEpbNiKY

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir