Forum siteleri için gelir modelleri

Her ay ortalama yüz kişi forum sitesinden para kazanmak için yöntemler aramakta. Oldukça sık karşılaştığım bu soruya bir cevap vermek istedim.

Aslında forum sitesinden para kazanma yöntemlerinin blog gibi farklı sitelerden para kazanma yönlemlerinden pek bir farkı yok. Sadece birkaç alanda forum yapısından kaynaklı ek gelir modelleri bulunuyor.

Bu sektöre hemen hemen herkesin bir forum sitesiyle girdiğini söyleyebilirim. İlk projeler genelde forum altyapısıyla olur, nedeni ise bir şeyler öğrenmek için yolunuz sürekli forum siteleriyle kesişmesidir. Forum sitelerinde bu işi öğrenip, sürekli forum sitelerinde zaman geçirince haliyle ilk projenizde bir forum sitesi oluyor. Bir süre sonra da para kazanma yöntemleri araştırılmaya başlıyor.

Reklam yayını

En kolayı ve duruma göre en iyi kazanç yöntemi Adsense reklamlarıdır. Sitenizi Adsense reklam politikaları çerçevesinde uygun bir hale getirip başvuruda bulunursunuz. Başvurunuz onaylanınca Google reklam yerleşimi politikaları sayfasını ziyaret ederek gereken kuralları öğrendikten sonra en güzel şekilde forum sitenize ekleyebilirsiniz. Bu şekilde tıklama ve görüntüleme durumlarına göre forum sitenizden gelir elde etmeye başlayabilirsiniz.

Yok Abi benim başvurum onaylanmıyor, sitem uygun değil, bekleyecek zamanım yok yada o kadar detaya giremem diyorsanız farklı reklam firmalarıyla çalışabilirsiniz. Birçok alternatif mevcuttur.

Dış bağlantılarla para kazanma yöntemi

Forum sitenizden farklı sitelere verilen bağlantılar aracılığıyla para kazanmak mümkün. Eminim daha önce sizde rastlamışsınızdır, bağlantıya tıkladığınızda beş saniyelik bir reklam sayfası açılır. Buda sinir bozucu reklam türlerinden biridir.

Örnek olarak bu durumu ele alalım. Herkese faydalı olabilecek değerli bir eğitim videosu hazırladık diyelim ve biz bu eğitimi ücretsiz dağıtacağız. Kullanıcılarımızdan para çıksın istemiyoruz ama bir yandan da emeğimizin karşılığını almak istiyoruz. İşte bu tarz durumlarda bağlantı yoluyla para kazanma yöntemlerini kullanabiliriz. Bunu videoyu indirme linkine uygulayabilir, videoyu indirmek isteyenlere beş saniye reklam yayını yaparak gelir elde edebilirsiniz.

Satış ortaklığı

Bu yöntem birazda tanıtıma dayalıdır. Satışı durumunda size komisyon verebilecek bir çok ürün ve firmalar bulunmaktadır. Yine örnek olarak hayali bir site ve satış ortaklığı canlandıralım. Diyelimki WordPress destek forumu sitemiz var. Forum sitemiz WordPress destek sitesi olunca WordPress temalarıyla ilgili yoğun bir içeriğe sahip olması kaçınılmazdır. Biz bu forum sitesinde satış ortaklığını almış olduğumuz bir firmanın temalarını tanıtarak satışına sebep olabiliriz. Her satışdanda firmanın size verdiği komisyon sayesinde para kazanmış olursunuz.

Bu benim kullandığım bir para kazanma yöntemidir.

Forum Üyelikleri

Üyelerinize farklı rütbeler satabilirsiniz. İsteğe göre bu rütbelere normal üyelerden daha fazla ayrıcalıklar ekleyerek cazip hale getirme imkanınız var. Bu model için üye profillerini görsel açıdan farklılaştırmanız gerekebilir. Ayrıcalık hissi satışı olarak yorumlanabilir. Her maddede olduğu gibi dengeyi korumak çok öenmlidir.

Forum Limitleri

Özel mesajlaşma limiti getirebilir, limit artımı için paketler hazırlayıp satabilirsiniz. Sunucu kaynaklarınızı bu işlem için iyi değerlendirmeniz faydalı olacaktır. İleriye dönük planlama yapmanız gerekir.

Forum kategori yetkileri

Özel kategoriler oluşturup bu kategorilere giriş için özel üyelikler oluşturabilirsiniz. Birçok forumda denk gelebileceğiniz bir modeldir. Forumları inceleyip kendinize özel bir paket sunabilirsiniz.

Sabit Başlıklar

E-ticaret potansiyeli olan forumlarda belli ücretler karşılığında üye konularını bulunduğu kategoride en üst sıralara günlük, haftalık vb. şekillerde sabitleyebilirsiniz. Bu model hem üyelerinize hem size kazandırır.

Tanıtım yazıları

Webmaster sitelerinde tanıtım yazılarını forum sitelerinde paylaşmak ve ilgili siteye bağlantı vermek şartıyla para kazanan bir çok kişi var. Alexa değerleriniz iyiyse fiyatları yüksek tutabiliyorsunuz. Alexa gibi bir çok etken fiyatı etkilemektedir. Örnek olarak dizi forum sitenizin olduğunu düşünelim, webmaster forum sitelerinde 50-100TL karşılığında tanıtım yazıları yayınlayabileceğiniz bir konu açarak, dizilerle ilgili sitelerden tanıtım yazıları alabilirsiniz.

Bu siteden tanıtım yazısı alabilirsiniz: R10 Tanıtım Yazısı

Buna benzer sadece anasayfa link ekleme gibi değişik para kazanma yöntemleri de var. Tabii bunları belli bir düzeyde dengede tutarak yapmanız gerekir, aksi taktirde sitenize zarar verebilirsiniz.

Anketler

Eğer forum siteniz büyükse zaten bu konuyu okuyor olmazsınız ama yine de bu yöntemden bahsetmek istedim. Forum siteniz belli bir kitleye hakimse anket yaparak güzel paralar kazanabilirsiniz. Üyelerden kullandığı GSM operatörünü seçmesini isteyebilir, en sevdiği parfüm, tuttuğu parti, kullandığı marka vs. bir çok konuda, bir çok yöntem mevcut. Bu veriler reklam şirketleri veya firmalar için çok önemlidir ve bir çok yöntemden daha fazla kazandırır.

Forum sitelerinin artıları

Gelelim bu kazanç tekniklerinde forum sitelerinin avantajlarına. Forum sitelerinde kullanıcı kalıcılığı blog vb. sitelere göre çok çok daha fazladır. Üye hakimiyetiniz daha fazla olur. Üyeler kendi konularıyla sitenize katkıda bulunur. Destek veren bir forum sitesiyse önerileriniz daha fazla dikkate alınır, bu durumda satış ortaklığınız daha etkili olacaktır.

Buraya dikkat

Konunun tamamında dikkat etmemiz gereken en önemli nokta kullanıcı memnuniyetidir. Reklamlarınızla hiçbir zaman ziyaretçinizi, üyelerinizi rahatsız etmemelidir. Büyümenizi engeller hatta küçülmemize sebep olabilir. Bu yüzden açılır reklamlardan uzak durmalısınız. Konu içerisinde reklam yerleşimi tık oranını arttırır ama bir forum kullanıcısını kesinlikle rahatsız eder. Hedefiniz yüz ziyaretçiden otuz tıklama almak değil, bin okuyucudan elli tıklama almak olsun. Bu nasihat gibi oldu ama paranın sıcaklığına kapılıp sitenizi yok etmenizi istemem. Bu durum forum kullanıcıları için daha hassastır. Hiç reklam olmasın isterler.

Umarım bilmediğiniz bir yöntemi size aktarmışımdır. Bol kazançlar dilerin.


Yorumlar

“Forum siteleri için gelir modelleri” için 32 yanıt

 1. Sinan F. avatarı

  Merhaba Kerem daha önce küçük bir alışverişimiz olmuştu. Umarım mail adresimden hatırlarsın. Gezinirlen bu konunla buluştum. Dediğin gibi bu yöntemler her site için geçerlidir. Forumun artılarına yer vermen güzel oldu. Bir çok kişi forum sitelerinden para kazanılmayacağını düşünüyor. Forum sitelerinin gelir amaçlı projelendirme aşamasında artılarının göz önüne alınmamasının sebebi yıllar önceki forum çöplüğü yaşadığımız günlerdir. Yıllar öncede kaldığını, artık artıların ön planda olduğunu görmemiz gerekir. Başarılar Kerem, feed takip yaptım.

  1. Kerem SARI avatarı
   Kerem SARI

   Hatırlamaz olur muyum Sinan kardeşim. Aynı fikirdeyiz, yorum için teşekkürler.

 2. Forum sitelerinden para kazanmanın blog sitelerine göre daha kolay olduğunu düşünüyorum. Forum sitelerinin alexa ve pagerank değerlerine göre ücretlendirilmiş tanıtım yazıları link vs. alınabilir. En kötüsü bu şekilde kazanır. Blog sitelerinde bu işlem sitenizin sonu olur. Forum siteleri bu tanıtım yazılarını linkleri vs. kaldırabilecek yapıdadır.

  1. Kerem SARI avatarı
   Kerem SARI

   Zaten son zamanlar tanıtım yazıları aldı başını gidiyor. Orta çapta forum sitelerini kapata bir çok arkadaşım şuan çok pişman.

 3. Forum sitelerinden para kazanmak neden bu kadar ilgi gören bir konu bilemedim doğrusu. Kelimelerle ilgili bir inceleme yaparken bu kelimenin durumuna takın oldum. Sanırım bu durum yeni webmaster arkadaşlarımızın forum siteleriyle işe başlamaları ve forum sitelerinden para kazanmak için sabırsızca yöntemler aradığını gösteriyor. Bizde forum aşkı bitmez. Yeni başlayanlar neden forumla başlar bilmiyorum. Aslına bakarsanız forum sistemleri blog sistemlerine göre çok çok daha karmaşıktır. or olandan başlıyorlar.

  1. Kerem SARI avatarı
   Kerem SARI

   Tespit mantıklı. Aranan bir konu olduğu için pek farkı olmasada böyle bir konu oluşturmak istedim. Hiç yoktan forum sitesinden para kazanmanın blog veya benzeri sitelerden para kazanmaktan farkı olmadığı, ayrıcalıklarının neler olduğu hakkında fikir vermiş olduk.

   1. Samet K. avatarı

    Hem fikir vermiş oldun hemde sitendeki diğer konulara bağlantı vererek güçlendirme yapmışsın 🙂 gözümden kaçmaz 🙂

    1. Kerem SARI avatarı
     Kerem SARI

     E konu açmışken ve alakalı sayfalar varken neden yer vermiyeyim. Zaten sitenin genel amacına uygun bir durum. Para lazım para 🙂

     1. Samet K. avatarı

      Çok açık sözlüsün dostum, sen diyince bağlantı olan sayfalarda gelir kaynakların olduğunu fark ettim. Fakat şunu söylemeliyim sen konuların hakkını veriyorsun.

     2. Kerem SARI avatarı
      Kerem SARI

      Ticari amaçla konular oluşturup saçma sapan servislerin satışını yaparak kazandığın paranın tadı olmaz. Konularımda yer verdiğim bütün servisleri kendimde kullanıyorum ve hepsinin her zaman arkasındayım.

 4. Kullanıcı bazında, forum sitelerinden nasıl para kazanabiliriz? aslında soru budur. Bence siz yanlış noktaya değinmişsiniz. Asıl olayı kaçırıyorsunuz. En kısa sürede forum üyelerinin forumdan para kazanabileceği yöntemleri sıralamalısınız ve konuya dahil etmelisiniz. Sayfada kalma süresi atacaktır.

  1. Kerem SARI avatarı
   Kerem SARI

   Editörlük yaparak, ürün tanıtımı yaparak, yöneticilik yaparak vb. bir çok yöntemi var. Forumun işlevini bilen bunları da bilir diye düşünüyorum. Öneri için teşekkürler.

 5. Dengebozan avatarı
  Dengebozan

  Merhaba hocam, forum sitelerinden para kazanmanın pek kolay olacağı bir çağda değiliniz ne yazıkki.. Blog siteleri daha popüler bir konumda olduğu için blog siteleri daha kazançlı olacaktır. Tercihen blog önerisinde bulunabilirim. Sizinde bu düşüncede olduğunuzu düşünüyorum, nedeni ise; yazının yayımlandığı site bir blog sitesidir 🙂

  1. Kerem SARI avatarı
   Kerem SARI

   Ben forum sitelerimden daha fazla kazanıyorum hocam. 🙂 Birbiriyle kıyaslanabilecek bir konu olduğunu düşünmüyorum.

 6. Kerim G. avatarı

  Güzel konu, kimse forumun avantajlarını inkar edemez. Hem bir düşünün en çok zaman geçirdiğiniz siteler forum siteleri değil mi?

  1. Kerem SARI avatarı
   Kerem SARI

   Projelere göre her sistemin kendine göre avantajları olabilir.

 7. Kim ne derse desin böyle bir kıyaslama hani kafayla yapılıyor bana mantıklı bir açıklama yapılamaz. Blog’ta forum’da birbiri gibi internet siteleridir. İkiside ziyaretçi ve kullanıcı amaçlıdır. İkisize ziyaretçilere reklam tıklama amaçlıdır. Nasıl forum sitelerinden para kazanmak diye bir konu olabilir ki? Ben ikisinden de kazanan biri olarak söylüyorum, hiç kafa yormayın Kerem’in dediği gibi forumun ancak artı özellikleri, avantajları olabilir.

  1. Kerem SARI avatarı
   Kerem SARI

   Tamam Sezer sinirlenme kardeşim 🙂

 8. Şaka maka yorumda alıyor. Aramalara baktım aranan bir kelime. Sonuçlara baktım bu site. Admin yazmış yazmasına fakat baştan da belirtmiş. Çok da iyi yapmışsın admin, böyle saçma bir konuda aydınlatıcı bir tutum sergilemiş sin.

  1. Kerem SARI avatarı
   Kerem SARI

   Teşekkürler Remzi, bende şaşırmıştım arama oranlarına.

 9. Murat Gönen avatarı
  Murat Gönen

  **com bu siteyi şiddetle öneririm geçen gün ödeme aldım anket doldurup anında ödeme yapiyolar ben 25 TL almıştım ama şimdiki Sponsor anlaşmaları geregi 50 TL veriyolarmış sınırlı stokları bitmeden alın kardeşler

  1. Kerem SARI avatarı
   Kerem SARI

   Bu yorumdaki gibi yönlendirmelere güvenip sakın bilgilerinizi paylaşmayın. Uyarmak için yorumu onayladım.

 10. Ben bu konunun bu kadar nasıl uzadığını düşünüyorum şuan. Forum acemi webmaster’ların ilk göz ağrısı olur sanırım bu yüzden.

  1. Kerem SARI avatarı
   Kerem SARI

   Mantıklı bir yaklaşım.

 11. Cumhur avatarı

  (Bağlantıyı kaldırdım, isteyenleri Cumhur Bey’le görüştürürüm) bu sitede iyi para kazandırıyoru bu benim referansım ister direk kayıt olursunuz ister referansımdan tabi referansımdan kayırt olursanız yardımcı olurum

 12. Forum sitesi için para nasıl kazancağımızı anlatırsan iyi olur.

  1. Kerem SARI avatarı
   Kerem SARI

   Yusuf Bey, cevap konuda zaten.

 13. arkadaşlar hiç başka yerde zaman kaybetmeyin ödemeleri sağlıklı en çok kazandıran bonus veren güvenilir sistem *** buradan kayıt oluşturabilirsiniz arkadaşlar iletişim bilgilerim çıkıcaktır ulaşabilirsiniz. hayırlı kazançlar

 14. 3euro cebinde siteye üye oluyorsun birtane ankete katılıyosun para hesabında.

 15. avatarı

  Türkiye Genelinde hizmet vermekte olan bu web sitesi aracılığıyla bakıma muhtaç hasta ve yaşlılarınıza genel bakım yapacak ve onların günlük ihtiyaçlarını karşılayacak bir bakıcı bulabilirsiniz.Kolay kullanımıyıla aradığınız şehirden size en yakın bakıcıları temin ederler.

 16. Merhaba kolay gelsin hocam benim bir sitem var kişisel blog olusturmaya calistim ancak konular cok daginik ve yazilarim yetersiz . 4-5 ay oldu açalı . cok yeniyim bu konuda domain adimi degistirip kendi adimi kullanmak istiyorum. sitemi inceleyip bana onerilerde bulunur musunuz.

  1. Kerem SARI avatarı
   Kerem SARI

   Tabii ki Damla Hanım, geniş bir zamanda detaylıca incelemek isterim. Müsait olduğumda inceleyip dönüş yapacağım size.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kategori:

Yazar: