İnternet sitesi kurmanın maliyeti

Kurumsal, kobi, genel veya kişisel blog siteleri için web site kurma maliyetleri farklılıklar gösterir. Her biri kendi aralarında projenin kapsamına göre de farklı maliyetlere ulaşabilir.

Ortalama maliyet için standart özellikli web sitelerini değerlendireceğiz. Standart web siteleri; iletişim, anasayfa, uzmanlık alanları gibi sayfaların yer aldığı, blog yazılarının eklenebileceği, görsel açıdan kurumsal kimliğe sahip yapıda olan sitelerdir.

Kendim yapacağım. Ücretsiz

0 TL – 75 ₺

Alan adı alırsanız 75,00 TL

Kendim yapacağım.

270 TL – 1500 ₺

Alan adı, Hosting, WordPress

Firmaya yaptıracağım.

800 TL – 9000 ₺

Doğru firmayı seçmek çok önemlidir.

Web sitesini kendiniz yapacaksanız ortalama maliyetiniz

Web sitesi için ücret ödemeniz gereken iki temel servise ihtiyacınız olacak.

 • Domain (alan adı)
 • Hosting (sunucu)

Domain sitenizin kimliğidir. .com, .net, .ogr gibi uzantılara sahip alan adlarına domain denir. Prestijli olması açısından .com veya com.tr ilk tercih olabilir.

Hosting, yani sunucu, web sitenizin sistem dosyalarını, metinlerinizi ve görsellerinizi bir veritabanı aracılığıyla işleyen, barındıran servistir.

En basit tabirle, alan adınızı hostinge yönlendirir, yazılımınızı yükler ve web sitenizi yayımlarsınız.

Domain – Alan Adı Maliyeti

Alan adlarını en az bir yıllık, en fazla on yıllık satın alabilirsiniz. com, net, org gibi alan adları her zaman ilk tercih edilen alanındır. Alan adları öncelikle .com’da olmaz üzere, ilk alan kişiye aittir. Hangi firmayla çalışırsanız çalışın, alan adınızın sizin hesabınızda olmasına dikkat edin.

Alan adı firmalara göre çok büyük fiyat farklılıkları gösterebiliyor. Üç büyük firmanın alan adı fiyatlarını araştırdım.

Google Domain

Google Domain güvenilirlik konusunda örnek olarak incelediğimiz diğer iki firmanın da Google’dan eksik bir yanı yok. Bir kaç konu yüzünden ilk tercihim her zaman “Google Domains”  olmuştur. Konumuz maliyet olduğu için bu artılara girmeye gerek yok.

Google Domain maliyet
Google Domain fiyatları

Google domain’de .com .net ve .ogr fiyatları aynıdır. Yıllık 75,00 TL

Godaddy Domain

Godaddy Domain nette bulabileceğiniz birçok indirim kuponu bulunuyor. Bu indirim kuponlarıyla, yaklaşık yirmi alan adının her birini ortalama 20-30 TL ödeyerek satın aldığım dönemler oldu. Fakat bir sonraki yenileme ücreti normalden fazla ve yaptıkları indirimi farklı yollarla sizden bir şekilde alıyorlar.

Yakın zamanda başıma gelen bir sorun nedeniyle önermiyorum. Godaddy firmasında bulunan domain’lerime ns yönlendirmesi yaptığımda, geçiş sürecinde alan adımı farklı sitelerin içerikleri için kullanıyor. Bu içerikler index aldığı için bir süre geçersiz url gibi domain otoritesini etkileyen sorunlara sebep oluyor.

Godaddy domain maliyeti
Godaddy domain maliyeti

En ucuz seçenek olarak .com 70,00 TL

Bir yıl dolmadan farklı firmalara transfer edebilirsiniz. Alan adlarını bünyesine katmak isteyen firmalar olduğu için, transfer işlemiyle hem bir yıl uzatmış olacaksınız, hem de yenileme ücretiniz oldukça ucuza getirmiş olacaksınız.

İhs Telekom Domain

İhs Telekom edense bu firmayı çok seviyorum. Destek konusunda inanılmazlar. Alan adı fiyat araştırması yaparken yerli bir firmaya yer vermek istedim.

IHS domain maliyeti
IHS domain maliyeti

Şuan diğer seçeneklere göre biraz pahalı. Ortalama 150,00TL bandında.

Tabii hosting alana alan adı hediye eden firmalar da var. Konunun sonunda bunlara da yer vereceğim.

Alan adının maliyetini bu şekilde öğrenmiş olduk.

Seçenekler arasında servis kalitesi, güvenilirlik ve fiyat olarak en mantıklı seçenek Google Domain olduğu için şuan ki maliyetimiz: 75,00 TL

Hosting – Sunucu Maliyeti

Hosting konusunda piyasa çok karmaşık. İşin içine rekabet girince, ortaya saçma sapan fiyatlar çıkıyor. Tabii bu fiyatlarda hizmetin kalitesine yansıyor. Sınırsız hosting başlığı adı altında satılan hostingleri iyice incelemek gerekiyor.

Bu işete tecrübe ve bilgi sahibi olmayan insanların, sınırsız hosting başlığı adı altında hosting satan firmalar tarafından alenen dolandırıldığını düşünüyorum. Bilgi sahibi olan biri CPU kullanımını vs. sorabilir ve ona göre satın alır. Bilgi sahibi olmayan bir insana üç liraya ne bekliyordun diyemezsiniz! Yani bu aldatmaca başlıklarla aldığınız hosting’ler, elli ziyaretçiye ulaştığınızda servis dışı kalabiliyor.

Bu konuda ki hosting fiyat araştırmamızı, projeye göre gerekli ve kullanılabilir hosting paketleriyle araştıracağız.

Öncelikle yıllık beş-on liraya satılan hosting paketlerini es geçtiğimi bilmelisiniz.

Hosting’ler de genelde domain gibi yıllık satın alınabiliyor. Nadir de olsa üç-altı aylık satan firmalarda yok değil.

Aslında bu konu çok detaylı. Satın almadan önce projenizin geleceğini etkileyen bir çok nokta da araştırılması gerekiyor. Yine tekrarlamak durumundayım ki, konumuz olmadığı için üstünde durmayacağım.

İhs Telekom Hosting

Sınırsız destek alabileceğiniz bir firmadır. Fiyatları resimdeki gibidir. Firma aylık değerlendirsede, biz yıllık olarak incelememizi yapalım.

IHS Hosting Maliyeti
IHS Hosting Maliyeti

Projenize göre buradaki paketleri seçebilirsiniz.

IHS Hosting yıllık indirim ve vergiler dahil 227,57 TL

Turhost Hosting

Turhos Hostin eğer WordPress kullanacaksanız, Turhost sizin için çok uygun bir firma. Bunu WordPress ile olan bağlantısına dayanarak söylüyorum. Bu bağlantıyı kullanarak inceleyebilirsiniz: WordPress Türkiye Hosting Önerileri 

Ayrıca otomatik WordPress kurulumu gibi imkanlar sunmaktadır. (artık çoğu firmada bu seçenek mevcut)

Fiyatlar tabloda gördüğünüz gibi aylık olarak hesaplanmış. Bireysel Mini ve Bireysel Başlangıç paketleri hariç, projenizin çapına göre seçim yapabilirsiniz.

TurHost Hosting Maliyeti
TurHost Hosting Maliyeti

En kaliteli ve mantıklı seçenek olarak bir yıllık en düşük paket maliyeti 188,12 TL

Alastyr Hosting

Alastyr Hosting maksat fiyat araştırması olduğu için yer vermek istedim. Uygun fiyatlı hosting tercih etmek isteyenler için.

Alastyr Hosting Maliyeti
Alastyr Hosting Maliyeti

Gördüğünüz gibi çok düşük fiyatlara yıllık hosting satışları yapan bir firma. Daha önce hiç çalışmadım, fakat kullanan birçok kişiyi tanıyorum, tercih edebilirsiniz.

Bir yıllık hosting maliyeti 105,70 TL

Digitalocean Sunucuları (bonus)

Digitalocean çok iyi bir internet sitesi hazırlayacağım, her şey dört dörtlük olsun diyorsanız; tek kelimeyle doğru bir seçenek diyebilirim. Özel IP, SSD depolama gibi birçok artısı olan kaliteli bir firmadır. Bulunduğunuz blog, digitalocean sunucularında barınmaktadır.

Güncelleme: Artık VulTr sunucularını tercih ediyorum.

Digitalocean sunucu maliyeti
Digitalocean sunucu maliyeti

Digitalocean’da kullandıkça aylık ödeme yaparsınız. Beş dolar’dan başlayan fiyatlarla en kaliteli sunucu hizmetini alabiliyorsunuz. Tabii sunucu olduğu için kurulum aşamaları biraz uzmanlık ister. Yine de WordPress gibi birçok popüler uygulamayı tek tıkla yükleme imkanı sağlıyor.

Sunucu kaynaklarını tamamen yazılımınız kullandığı için, süper bir hız elde ediyorsunuz.

Toplam maliyet

Buraya kadar iki temek ihtiyacı giderdik. Eğer bir blog, kurumsal bir tanıtım sitesi, forum veya alışveriş sitesi kuracaksak; WordPress gibi güçlü ve ücretsiz bir hazır web tabanlı yazılımdan faydalanabiliriz. Bu şekilde ek bir maliyetimiz olmayacaktır. İsteğe göre ücretli yazılımlar tercih edilirse ki buda projenin türüne göre değişir, maliyetimiz tahmin edilemeyecek oranlarda değişebilir.

 • Google Domain 75,00 TL
 • Turhost hosting (WP-Giriş) 188,12 TL

İlk yıl maliyetimiz 263,00 TL

Bu maliyeti, Alastyr hosting ile düşürebilirsiniz. Ben kaliteden ödün vermeden olabilecek en uygun fiyatı sundum.

Ortalama “website kurma maliyetini” öğrenmiş olduk.

Web sitesi yaptırma maliyeti

İşi uzmanına bırakmak isterseniz durum çok daha karmaşık hale gelebilir. Ne yazık ki piyasada haddinden fazla web tasarımcı var ve emin olun bunların büyük bir kısmı çok basit bir şekilde hizmet sunmaktadır.

Örnek;

Bahsettiğim domain ve hosting hizmetlerini satın alıp, tek tıklamayla otomatik WordPress kurulumu yapmak çok basit bir işlemdir.

WordPress yazılımının içerisinde binlerce tasarım seçeneği mevcut. Aralarından projenize uygun olanını seçip tek tıklamayla yükleyebilirsiniz.

Bu hizmeti 100,00 TL karşılığında yapanlarda var, 10.000,00 TL karşılığında yapanlarda var. İki hizmette aynı aşamalardan oluşuyor.

Peki bütün konu bundan ibaret değil mi? Web siteleri bu şekilde kurulmuyor mu?

Evet, mevcuda bakarsanız sitelerin %90’lık kısmı bu şekilde. Düşük maliyetlerle bu sitelere sahip olabilirsiniz. Siteniz ne uzun ömürlü olur nede Google aramalarında sıralama alır. Siteniz çok basit bir şekilde paylaşımlı hosting’lerde, ücretsiz, desteği ve güncellemesi olmayan temalar ve eklentilerle ayakta durur.

Kaliteli bir web sitesi için birçok kriter var.

Web tasarım firmalarının kalitesini test edin

Size kaliteli bir web tasarım firmasını nasıl bulabileceğinizi basit bir şekilde anlatacağım.

Görüştüğünüz firmanın web sitesini ve yaptığı işleri test edin. Google web sitelerini test edebilmeniz için online hizmet sunmaktadır.

Hız, seo, güvenlik gibi birçok noktada bir web sitesinin kalitesini ölçmek için aşağıdaki test sitelerini kullanın.

Google PageSpeed web sitelerini yüzde üzerinden değerlendirir. Yapmanız gereken tek şey, site adresini girip, butona basmaktır.

Eğer test sonuçları mobil’de %80’in altındaysa o firmadan uzak durun.

GtMetrix ve WebPageTest site analiz servisleriyle daha kapsamlı analizler yapabilirsiniz.

Güvenlik testini ihmal etmeyin. Rakipleriniz yoksa bile ilerde olmayacağını anlamına gelmez. Üstelik güvenliğe önem vermeyen bir firma kaliteli bir iş çıkartamaz.

Bunların dışında hosting’i hangi firmadan aldığına dikkat edin. Eğer sunucu hizmetlerini kendileri sağlıyor ve bu özel bir sunucuysa tereddüt etmeden güvenebilirsiniz. Tabii doğruysa. Hosting firmalarından reseller, yani çoklu hosting hesabı alıp müşterileri için kullanan firmalarda mevcut.

Hosting kullanmayan firmalar, sitenizi içerisinde binlerce site olan paylaşımlı bir sunucuda barındırmak istemiyor demektir. Hız, seo, güvenlik ve stabil performans için özel sunucu kullanan firmaların hizmeti kaliteli olur.

Ortalama web site yaptırma maliyeti 800,00 TL ile 9000,00 TL arası değişmektedir. Orta halli bir web tasarım firmasıyla çalışmak isterseniz maliyetiniz 5000,00 TL ile 6000,00 TL arasında olacaktır.

Verdiğimiz ortalama fiyatlar tek seferliktir. Yıllık hosting ve domain ücretini artı olarak her yıl ödersiniz. Piyasadan yaptığım araştırma sonucunda elde ettiğim ortalama verilerdir.

Kendiniz yapmak isterseniz yıllık 270,00 TL.

Bu konuda benden ücretsiz destek isteyebilirsiniz. Her aşamada sizlere yardımcı olmak isterim.

Not: birblog.com web site hizmet tutarları baz alınmamıştır.

Maliyetinizden çok kazancınızın olmasını diliyorum.


Yorumlar

“İnternet sitesi kurmanın maliyeti” için 63 yanıt

 1. Gürkan Molla avatarı
  Gürkan Molla

  Önerilerle sunmanız ve bize seçme imkanı tanımanız çok iyi olmuş. Böyle bir kaynak eminim birçok kişi için altın değerindedir. Çok iyi düşünmüşsünüz, teşekkürler.

  1. Kerem SARI avatarı
   Kerem SARI

   Güzel yorumunuz için ben teşekkür ediyorum.

 2. Hosting avatarı

  Arkadaşlar, 350 müşterisi olan bir hosting firmasının sahibiyim. Kerem bey’den bu konuda firmama yer vermesi için ricada bulundum ve güzel bir ücret teklif ettim. keremsari.com’un kalitesine ve konuların birçok kişi tarafından dikkate alınmasından ötürü normalde sunacağım fiyatın çok çok üzerinde bir fiyat sunarak kendimce Kerem bey’in emeğine laik olmaya çalıştım.

  Teklifimin büyük bir teşekkürle birlikte kabul edilmesini beklerken neler oldu anlatayım.

  Kerem bey siteme üye oldu ve iki hosting paketi satın aldı. Biri en ucuzu diğeri ise en pahalısı. İki hosting paketinde de testler yaptı ve bana 4 konuda bu konudaki firmalardan eksik yönlerimi sunarak teklifimi kabul etmediğini bildirdi.

  Ufak bir alıntı:

  İlgilenip teklifte bulunmanız beni çok mutlu etti. Böyle bir teklife olumsuz cevap vereceğim için çok üzgünüm. Konularımdan yararlanan kişiler bu işte bilgi sahibi olmayan kişilerdir ve ben bu yüzden en uygun önerilerde bulunmaya çalışıyorum. Gelir amaçlı okuyucularıma önerilerde bulunmam etik olmaz. Lütfen beni anlayışla karşılayın.

  Velhasıl bu davranış biçimi beni çok etkiledi. Kerem bey’e buradan da çok teşekkür ediyorum.

  Siz okuyucuların bilmesini istedim.

  Sayesinde de verdiğim hizmetteki eksikleri öğrenmiş oldum. En yakın zamanda ilgili konular hakkında düzenlemelere gideceğiz.

  1. Kerem SARI avatarı
   Kerem SARI

   Ne diyeceğimi bilemedim. Beni anladığınız için teşekkür ederim. Sizden anlayış beklerken övgü aldım.

   1. Web sitesi kuracam

    1. Kerem SARI avatarı
     Kerem SARI

     Tebrik ederim. Bu kararınızı bizimle paylaştığınız için çok mutlu oldum. 😀

 3. Gülşah yıldırım avatarı
  Gülşah yıldırım

  çok bilgilendirici güzel bir yazı olmuş Sizlerle paylaşmak istediğim bir şey var arkadaşlar Ecd plus tasarım motoru yani kendi sitenizi kendiniz kolay bir şekilde 1-2 saatte tasarlayanileceğiniz bir tasarım motoru ekonomi bakanından yılın inovasyon projesi ödülü almış olan ve 570 tane yazılımcı bunların 17 tanesi microsoftun yazılımcısı olmakla beraber geliştirilen bir ürün. İçeriğinden bahsediyim 1adet domain sınırsız hosting sınırsız e mail sınırsız trafik özelliği seo kurulumu mevcut içerisinde 300 tame hazır tema olmakla beraber her gin yenişeri ekleniyor mobil uyumlu ve mobil uygulama yapma özelliği mevcut. Ecd market ile ücretli ücretsiz resim müzik video makale vb alabilir yada satabilirsiniz. Güvenliği Network solisıns tarafından sağlanmakla beraber her hangi bir güvenlik sorununda güvenlik şirketinden yüklü tazminat alabilirsiniz. 1-2 saatlik eğitimden sonra kendi sitenizi kopyala sürükle yapıştır mantığı ile kolayca tasarlayanilirsiz. 14 günlük dememe süreci mevcuttur bu sürede ürün ve hizmetleri test edebilirsiniz. Memnun kaldığınız taktirde ürünü tavsiye edip kazançta elde edebilirsiniz. Dilerseniz küçük ücretlerle e-ticaret ve emlak proğramlarıda satın alınabilir. Ürünin tüm güncellemeleri kullanıcılara ücretsizdir. 3 boyutlu fotoğraf albümü arka plan video çeşitli uygulamalar google adsense uyumlu, facebook,instegram, youtubeden direk fotoğraf video makale aktarımı yapabileceğiniz gelişmiş aram ve donanıma sahip sitemiz
  2 yıllık kdv dahil sadece 840 $
  1 yıllık kdv dahil 480$ olmak üzere iki paket halinde sunulur.
  Ayrıca paketin içerisinde onlain ve birebir etimlerin yanında sınırsız destekte mevcuttur.
  İsterseniz aldığınız ürünün ticaretini yapıp burdan da para kazanabilirsiniz detaylı bilgi için 05444** nolu numarayı arayın.

  1. Kerem SARI avatarı
   Kerem SARI

   Aşırı pahalı 🙂

 4. Iyi bir com sitesi açtırmak ne kadar maliyeti olur bu konuda dönmüş yaparsanız sevinirim

  1. Kerem SARI avatarı
   Kerem SARI

   Kadir Bey, projeye göre değişir.

 5. kadir demirel avatarı
  kadir demirel

  kerem bey irtibat kurabilirmiyiz com sitesi kurmak adına 0530***

  1. Kerem SARI avatarı
   Kerem SARI

   Projenizi mail olarak gönderin lütfen.

 6. https://www.hosting.com.tr/web-hosting hocam urdaki hosting paketleri sizce nasıl bir blog veya forum sitesi için hangisini önerirsiniz

  1. Kerem SARI avatarı
   Kerem SARI

   Hocam böyle her şeye limitsiz yazan firmalara pek güvenemiyorum. Daha köklü firmaları tercih etmenizde fayda var.

 7. Kerem bey merhaba
  Ben forklift satisi ve servisi ve kiralama isi yapmaktayim.isimi gelustiemek vexdaha cok musteri ye ulasmak icin internet sitesi yaptirmak istiyorum. Bu konuda yardimci olabilirmisiniz lutfen

  1. Kerem SARI avatarı
   Kerem SARI

   Serkan Bey, sanırım sizinle görüşmüştük?

 8. Serkan **
  DMR FORKLIFT
  0553 794 ** **

  1. Kerem SARI avatarı
   Kerem SARI

   Serkan Bey, sizi uygun bir zamanda arayacağım.

 9. Başkanım avatarı
  Başkanım

  Hocam eline sağlık. Kafamda çok güzel bir proje var. O kadar önemli ki benim için yaklaşık 20 gündür sadece altyapı için hem maddi açıdan uygun hem hızlı ve güvenilir bir sunucu arıyordum. Seçenek çok olduğu için yorumların haddi hesabı olmadığı için çıkmaza girmiştim. Sizin bu konulardaki hassasiyetinizi bildiğim için ve araştırma yaparken sizin konunuza denk geldiğim için çok mutlu oldum. Önerilerinizi gözüm kapalı değerlendirip bu çileye son vereceğim. Çok teşekkür ediyorum Kerem.

  1. Kerem SARI avatarı
   Kerem SARI

   Teşekkürler Başkanım. Güzel düşüncelerin beni mutlu etti. Projende başarılar diliyorum.

 10. Muhammet Cihat avatarı
  Muhammet Cihat

  Abi çok teşekkürler bilgilendirme için.
  Ben bilgisayar mühendisliği 1. sınıf ögrencisiyim çeşitli projeler var aklımda ufak ufak yeşeren.
  Belki daha erken ufaktan girmek istiyorum bu işlere değerli bilgilerini paylaştığın için şahsım adına tekrar teşekkür ederim.

  1. Kerem SARI avatarı
   Kerem SARI

   Hiç zaman kaybetme Muhammet. Ne kadar tecrübe o kadar başarı. Umarım projelerinde başarılı olursun. Güzel yorumun için teşekkür ederim.

 11. bir eleştiri sitesi açmayı düşünüyoruz dizi sektöründen ünlülerden haberler yapmayı planlıyoruz sizce ne kadar bir maaliyet çıkar ve sizce tutar mı ben web tasarım ve grafik mezunuyum da

  1. Kerem SARI avatarı
   Kerem SARI

   Vuslat Bey, başlangıçta konuda belirttiğim gibi ortalama 100TL civarı. Eleştiri sitesi için forum altyapısı daha uygun gibi. Tabi bu maliyeti değiştirir, daha fazla olur. Dizi Forum alanında sadece bir site bu işten büyük kazanç sağlıyor. Bu kitleden pay almak mümkün. Hatta ben bu proje için marka tescili yaptırıp diziforum.com.tr alan adını almıştım. Hala duruyor. Düşünürseniz görüşelim.

   1. Sanalgerceklik avatarı
    Sanalgerceklik

    Merhaba, günlük 15bin kullanıcıya ulaşabilen bir firmayız. Bu proje için beraber çalışmayı isteriz. Lütfen bizimle iletişime geçin. Saygılar.

    1. Kerem SARI avatarı
     Kerem SARI

     Biraz geç oldu ama dönüş yapacaağım.

 12. Hocam, eline sağlık. Ucuz paketler arasında en güvenilirleri hangisi olduğu konusunda destek alacak birini ararken yazınıza rastladım. İnternet sitesi kurmak pekte maliyetli değilmiş. Teşekkür ederim.

  1. Kerem SARI avatarı
   Kerem SARI

   Evet Hocam, ortalama 150TL.

 13. Merhaba,
  Kafamdaki proje çok geniş fakat kısaca bahsetmek isterim. ülke genelinde boya alımı yapan firmalar var bunların elinin altında benim sitem olsun boya alamak istediklerinde teklif geçsinler tek teklif ile tüm firmalara benim üzerimden ulaşsınlar tabi çok detayı var, burda ilk olarak boya isteyen yani teklif gönderen firma ismi gözüksün istemiyorum ( belkide gözüke bilir tam netleşmedi kafamda ) sadece hangi ilden oldugu gözükecek ödeme şekli miktarı termin süresi vs. gibi detayları içerecek. buna karşılık üretici firma fiyat verecek.
  Normalde nasıl işliyor derseniz tüketici firma tek tek bu firmalara ulaşıyor fiyat alıyor. Tek bir tuş ile fiyat almış olacak. Ben nasıl para kazancam ilk aklıma gelen %5 komisyon istemek diye düşünüyorum ayrıca reklamlardan kazanırım düşüncem var. Fakat burdaki sıkıntı ikili arasında anlaşma olup olmadığını nasıl takip edeceğim. Hedefim orta ve küçük ölçekli tüketiciler olacak. Üretici firma olarak tüm işletmeler. Ülkemizde 24 adet boya üreten firma orta ve küçük ölçekli olarak da 2500 firma var bunların aylık toplam tüketimi 700 ton civarı bunun %10 sini ilk 6 ayda alabilsem %5 lik komisyonu yaklaşık 30 bin tl yapar. bu tarz bir alt yapıyı siteyi nasıl kurarız ve başlangıç sermayesi kurulum ve devam ettirmek için ne kadar tutar. çok geniş bir konu fakat iş tutar mı tutmaz mı karar veremedim alt yapısına her anlamda araştırıyorum. Bir fikriniz olur da cevaplarsanız sevinirim.

  1. Kerem SARI avatarı
   Kerem SARI

   Merhaba Niyazi Bey, yazılım veya komisyon aşamaları için her şekilde uygulanabilir yöntemler bulunabilir veya geliştirilebilir. Bence burada asıl sorun işleyişin yasal boyutu. Çok iyi araştırmanız lazım. Belirttiğiniz gibi üretim firmalarını parasal değerde çalışma yapan bir çatı altında toplamanız rekabet kurumunun dikkatini çekecektir. Çalışma amacı nedeniyle veri koruma kanununun şartlarını da yerine getirmeniz gerekecek, bunu da projenizin maliyetine dahil etmenizde fayda var.

 14. Kerem Bey, fiyatları 2018’e uyarlar mısınız? Belkide eklemek istediğiniz yeni firmalar olmuştur. Onlarıda dahil ederseniz sevinirim. Sizin önerilerinize göre hareket edince içim rahat oluyor. Bazı konularda çok titiz olduğunuzu biliyorum çünkü.

  1. Kerem SARI avatarı
   Kerem SARI

   Sinem Hanım, iş listemde var en yakın zamanda konuyu revize edeceğim.

 15. ahmet said avatarı
  ahmet said

  kerem bey bir eğitim sitesi kurmayı planlıyorum.kendim öğretmenim. 5-6-7-8. sınıflara ayrılmış konu anlatım videoları olan ve z kitapları içeren bir site oluşturmak istiyorum. bunlar indirilebilir olacak. yaklaşık boyutu 100gb olması gerekiyor. her sınıf için 25gb. bunda beni düşündüren telif hakları. youtubede olan videoları yayınlasam veya ders kitaplarını yayınlasam sıkıntı olur mu? birde bu siteyi kendim hazır oluşturulanlarla yapabilirmiyim.

  1. Kerem SARI avatarı
   Kerem SARI

   Merhaba Ahmet Bey, videoların indirilebilir olması için kendi sunucunuza yüklemeniz lazım. Telif hakkı sizde değilse bunu yapamazsınız. Ancak ziyaretçilerinizin izleyebilmesi için Youtube üzerinden sitenize ekleyebilirsiniz. Kitaplar konusunda, eğer kitabın bir bedeli varsa sitenizden indirilebilir olması sorun yaratır. Bu durumlarda en güzeli kendinize özgün içerikler oluşturmanızdır. Özgürce istediğiniz gibi kullanabilmeniz için.

 16. Hüseyin akdoğan avatarı
  Hüseyin akdoğan

  Merhaba kolay gelsin uzun zamandir bakiniyorum internet sitesi kurabilcek bilgilendirebilcek gercekten isini bilen bir insan bulmak icin cabaliyorum siZin bana yardimci olabileceginizi düsündüm projemi cok begeneceginizi ve destekliceginizi düsünüyorum lütfen dönüs yaparmisiniz 0553*** jetkuzenler otomativ

  1. Kerem SARI avatarı

   Merhaba Hüseyin Bey, dönüş yapacağım.

  2. Fiyatlar hemen hemen aynı sayılır.

 17. Dolmaz Tic. avatarı
  Dolmaz Tic.

  Çok teşekkür ederim Kerem Bey. Sizinle çalışmak ümidiyle iletişime geçeceğim.

  1. Kerem SARI avatarı

   Ben teşekkür ederim. İletişime geçmenizi bekleyeceğim.

 18. Kişisel Blog Yazarı avatarı
  Kişisel Blog Yazarı

  Kerem Bey, kişisel blog sitem için sizin bahsettiğiniz firmalardan hosting ve alan adı satın aldım. Ortalama maliyetim 150 TL oldu. Yani vermiş olduğunuz maliyetle neredeyse birebir aynı. 2018’de maliyet değişmemiş demek.

  1. Kerem SARI avatarı

   Bu bilgiyi paylaştığın için teşekkür ederim. Konuyu revize etmeyi düşünüyordum. Demek ki biraz daha erteleyebilirim.

 19. Derya Kamış avatarı
  Derya Kamış

  Kerem Bey. Öncelikle yorum alanına tıklayınca hemen klavye açılmıyor. Konuya gelirsek. Bir internet sitesini maliyetlendirirken nelere dikkat ediyorsunuz? Yani demek istediğim bir iş aldınız ve müşterinize verdiğiniz fiyata Hosting ve alan adı dahil mi? Eğer değilse yada dahil olsa bile projeyi kurgularken ortalama bir maliyet mi belirliyorsunuz? Son olarak siz yapacağınız Web sitelere Hosting’i kendimiz mi sağlıyorsunuz yoksa müşteriye mi aldırıyorsunuz, hangisini tavsiye edersiniz? Ben şuana kadar dört internet sitesi kurma işi aldım ve her biri için Hosting ve domain ücretlerini müşteriye sunduğum fiyattan düştüm. Bu doğru değil sanırım. Bilgilendirseniz çok sevinirim.

  1. Kerem SARI avatarı
   Kerem SARI

   Uzun vadeli işlerime, yani aylık sabit destek ücreti aldığım müşterilerime sunucu hizmeti sağlıyorum. Sunucu maliyetini tabii ki müşterime yansıtıyorum. Eğer yap devret bir iş ise, sunucu ve alan adını müşteriye aldırırım. Tabi müşteriyi detaylı bir şekilde yönlendiririm, yenileme işlemlerini vs anlatırım. Hatta ajandama ekler hatırlatma bile yaparım. Sonuçta üzerinden en az bir yıl geçmiş oluyor ve bu işlerden anlamayan müşterilerim anlatmış olduğum yenileme işlemini yapamayabilir. Yap devret olsa bile yenileme işlemleri için gerekirse yardımcı oluyorum.

 20. Merhabalar web tasarım ve programlama Ceo eğitimi bir kurum tarafından alacağım. Web üzerinden satış planlıyoruz. Satış kısmı diğer bir arkadaş yapacak site yönetimini ve kurulumunu (eğer yapabilirsem) ben yapmayı planlıyorum. Aklımda hepsini birden yapabilirmiyim endişesi var birde sunucu olayını nas server ile halledilebiliyor mu ? Deneyinimizi paylaşırsanız sevinirim. İyi çalışmalar

  1. Kerem SARI avatarı
   Kerem SARI

   Merhaba, şimdiden başarılar dilerim. Sadece server tipiyle sorunuza cevap veremem. Birçok noktadan oluşan detaylı bir konu. İyi bir firmayla çalışmanızı öneririm.

 21. Comrade avatarı

  Merhaba hocam. Benim merak ettiğim Alkışlarlayaşıyorum, Uzmantv benzeri video bazlı site kurmanın yıllık maliyeti ne kadardır ? Video temelli sitelerin blog sitelerinden 15-20 kat daha pahalı olacağını tahmin ediyorum, doğru mudur ? Ayrıca sitede hangi video playerı kullanacağımızı nasıl belirliyoruz, player seçeneğine göre maliyet değişiyor mu ?

  1. Kerem SARI avatarı
   Kerem SARI

   Videoları kendi sunucunuzda barındıracaksanız kaynak tüketimi tahmin ettiğiniz gibi çok daha fazla olacaktır. Video player dahil birçok konuda seçimleriniz maliyetinizi etkiler. Bu konuda genel bir değerlendirmede bulunmak doğru olmaz.

 22. Yarı tasarımcı avatarı
  Yarı tasarımcı

  wix üzerinden web tasarımı yapıp para kazanmak sizce mümkünmüdür?

  1. Kerem SARI avatarı
   Kerem SARI

   Daha özgün olabilmek için ikinci planda bırakın bence.

 23. Kerem bey merhaba,
  web sitemize senelik 350 tl ödeme yapıyoruz , sizde normalmi pahalımı , bilgi verirseniz memnun olurum.İyi çalışmalar..

  1. Kerem SARI avatarı
   Kerem SARI

   Merhaba Emre Bey, web sitenizin trafiği vs. birçok konuyu değerlendirmek lazım. Yıllık ücretinizi 100TL’ye kadar indirebilirsiniz. Orta halli bir sunucu olsun isterseniz 200-250TL’yi bulacaktır.

 24. http://www.yefgroup.com web sitemiz bu şekilde 3 ad mail adresimiz var senelik dediğim gibi 350 tl veriyoruz.

 25. Merhaba ben bir web site actirmak istiyorumda bu konularda baya acemiyim bilgim hic yok.. Simdi ortalama aylik 150-200 tlye siteniz hazir diyorsunuz da nette kiralanan sunucularin en dusuk aylik fiyati 40 dolardan basliyor.. Bu kiralanan sunuculari almamiz sartmi? ne ise yararlar ?

  1. Kerem SARI avatarı
   Kerem SARI

   Bu soruyu şimdi fark ettim kusura bakmayın. Sunucu ile başlamanıza gerek yoktur diye düşünüyorum.

 26. Merhaba Hocam
  Özellikle Elimde Yıllardır Tuttuğum hoşuma giden http://www.hayalimsin.net domainimi değerlendirmek istiyorum.
  şiir sitesi ve içinde video ekleme sohbet penceresi de olsun istiyorum.
  bu konuda beni aydınlatırsanız sevinirim.

  1. Kerem SARI avatarı
   Kerem SARI

   Merhaba, nasıl aydınlatayım bilemedim.

 27. Melike avatarı

  Eline sağlık Kerem. Güncellersen çok sevinirim.

  1. Kerem SARI avatarı
   Kerem SARI

   Tabii, en yakın zamanda.

 28. Bir web sitesi yaptırmak istiyorduk. Siz yardımcı olabilir misiniz?

  1. Kerem SARI avatarı
   Kerem SARI

   Detaylar için arayabilirsiniz Fatma Hanım.

 29. Merhaba ben websitesi yaptırmak istiyorum maliyetlerle ilgili bilgi verebilirmisinix
  Bir de seçeneklerimiz neler bakabilirmiyiz teşekkürler

  1. Kerem SARI avatarı
   Kerem SARI

   Merhaba, Projenizi sunarsanız teklif hazırlayabilirim.

 30. Teşekkürler!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Web site maliyeti