Profesyonel Adsense reklam yerleşimi

Reklam yerleşimiyle ilgili ücretli destek sunan firmalar ve kişilere hayırlı işler diliyorum. Web site sahibi olan kişiler sırasıyla bir çok konu hakkında sorunlar yaşar ve çözüm için ücretli ücretsiz destek alma çabasına girerler. Bu dönemi atlatana kadar bazıları yüksek miktarda paralar harcayabiliyor. Site hızı, seo, reklam yerleşimi vb. bir çok konuda yanılgıya düşebiliyor.

Her zaman araştırmacı olmalısınız, reklam yerleşimiyle ilgili on kişi sağ gösterse bile emin olun bir yerlerde 4, 5 kişide solu gösteriyordur. Kaynakların yazarını araştırın, bu konuda bilgi sahibi olabilecek biri olup olmadığını inceleyin. Sadece reklam yerleşiminde değil, her konuda araştırmacı olmalısınız.

Adsense reklam yerleşimi için profesyonel destek gerektirecek hiç bir konu bulunmamaktadır. Bırakın ücret karşılığında profesyonel reklam yerleşimi yapıyorum diyenleri. Bu olayın mantığı çok ama çok basit. Daha önceki konularımda hatırlamıyorum ama Adsense reklam yerleşimiyle ilgili önerilerde bulunmuş olabilirim, hatta bu konuda dikkat etmemiz gereken noktalardan bahsetmişte olabilirim. Yani reklam yerleşimi yoktur diye bir şey demiyorum, sadece ücretli destek almayı gerektirecek bir durum yok.

WordPress’te konu içine reklam eklemek

İlk önce belirtmek isterim ki; WordPress sitelerinde Adsense reklamlarını istediğimiz yere kolay bir şekilde ekleyebileceğimiz, google tarafından hazırlanan kaliteli bir eklenti seçeneğimiz var. WordPress Adsense eklentisini, eklenti ekle panelinden basit bir şekilde sitemize ekleyebiliyoruz, yinede detaylı bilgi için WordPress için AdSense Eklentisi kullanımdan kaldırıldı sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

İlk aşama olan “nasıl reklamları istediğim yere eklerim” sorusuna cevap vermiş olduk.

Konunun bu kısmını revize etmem gerekti. Artık Google Otomatik Reklamlar diye bir kolay yolumuz var. Tek bir reklam koduyla sitemizin uygun olan her alanına reklam eklemiş oluyoruz.

Bu yöntem sitenizin tasarımını bozuyorsa manuel olarak reklam eklemek için bu konularımdan faydalanabilirsiniz:

Reklam yerleşimi nedir?

Reklam yerleşimi dediğimiz olay tamamen ziyaretçilerin reklama tıklama oranını arttırmak için uygulanan adımlardır. Sadece reklam geliri olan bir sitenin durumunu, en çok etkileyen konu reklam yerleşimidir. Bu önemlilik bu hizmetin ücretli olacağı anlamına gelmez.

Reklam yerleşimi için tasarım

Reklam yerleşiminde bence en ektili olan etken, sitemizin tasarımıdır. Sitemizin her köşesi resimlerle doluysa, rengarenk yoğun bir tasarıma sahipse, adsense reklamlarımız sitemizde kaybolur. En iyi örnek sanırım bu yazıyı okuduğunuz kişisel blog sitemdir. Gördüğünüz gibi 2 renk ve tonlarından oluşan, anlaşılır ve sade bir tasarımdır. Konularda aşırıya kaçmadan resimler eklenmiş ve ana sayfada hiç resim kullanılmamış.

Bu tasarım sayesinde reklamlarımız tamamen ön planda tutuluyor, neredeyse ziyaretçilerin reklamları fark etmemesi imkansız halde.

Kısaca site tararımı, reklam yerleşimi başlığı altında dikkate alınabilecek en büyük etken.

Reklamları nereye eklemeliyim?

Yine benim blog sitemi örnek alabilirisiniz.

 1. Konu içi reklam
 2. Sağ veya sol reklam
 3. Üst reklam

Bu alanlara ekleyeceğimiz reklam kodlarının türü mümkünse esnek ve metin içerikli olsun. Esnek reklamlar mobil tasarımlar için uyumsuzluk yaratmaz ve bulunduğu alana göre en iyi boyutlarda reklam yayını sağlar.

Üst ve sitemizin tasarımına göre sağ veya sol tarafa ekleyeceğimiz reklamlar büyük olmalıdır. Bu alanlara eklenecek reklamlar eğer sade bir tasarıma sahipsek dikkat çekecektir.

Konu içerisinde bulunacak reklam bence konunuya zarar verecek boyutlarda olmamalıdır. Yazının sağ üst köşesinde büyük kare bir reklam hiç hoş değil, reklamımı okusun ziyaretçi. Reklam yerleşimi yaparken sitemizi basitleştirmemeye dikkat etmeliyiz.

Dandik sitelerdeki reklamlar olumlu bir şekilde hangimizin dikkatini çekti? Hangisine tıkladık bir düşünün? Girdiğimiz sitenin ortasında dev gibi bir reklam varsa konuyu bulmakta zorlanıyorsak dikkatimiz zaten dağılmıştır ve o reklama tıklama olasılığımızın düşmesi çok normaldir. Yani sitemizi reklam çöplüğüne dönüştürmemeye dikkat edelim.

Sitemizin tasarımını bozmadan, içeriği kaybetmeden belirttiğim yerlere reklamları yerleştirebilirsiniz. Bu  işlem için destek almaya gerek yok, mantığımız bize yol gösterecektir.

Güncelleme: 23.08.2018

Gelen bir mail sonrasında konunun ortalarında bir değişiklik, ekleme yapmam gerekti. Hazır bu değişikliği yapmışken konuyu baştan sona okudum ve birkaç ekleme daha yapmak istedim.

Ek olarak: Sitenize yerleştirdiğiniz reklamların tıklanma oranını Adsense panelinizden takip edebiliyorsunuz. Hangi alandaki reklamlar daha çok ilgi görüyor, hangileri etkisiz kaldı görebilirsiniz. Bu raporlara göre ufak değişiklerle testler yapabilir ve en uygun yeri bulabilirsiniz.

Reklam yerleşimi tamamen sitenizin tasarımına bağlı etki gösterecektir. Bu yüzden en başarılı yerleşimi uzun vadede kendiniz test ederek yapabilirsiniz. Uzman olduğunu ima eden kişi sitenizde kaç dakika geçirip paranızı alıp gidecek acaba?

En etkili reklam yerleşimi

Ayrıca incelemenizde fayda olan başlıklar:

Bol kazançlar dilerim.


Yorumlar

“Profesyonel Adsense reklam yerleşimi” için 9 yanıt

 1. Kesinlikle Adsense reklamları veya başka reklamların yerleştirilme aşamasında profesyonellik isteyen bir durum yok. Bak en güzel nerede gözüküyorsa oraya yerleştir işte. Bu işlemi parayla yaptıranlara hayret ediyorum.

 2. Faydalı bir yazı olmuş. Yerleşim için ücretli danışmanlık bana tuhaf görünse de gene de yerleşim konusu önemli.

  1. Kerem SARI avatarı
   Kerem SARI

   Fikrinizi paylaştığınız için teşekkür ederim. Aynı fikirdeyiz.

 3. Gayet açıklayıcı bilgiler emeğinize sağlık. Uzman olduğunu idida edenler hakkında söylediklerinize tamamen katılıyorum. Teşekkürler

  1. Kerem SARI avatarı
   Kerem SARI

   Teşekkürler Alper Bey.

 4. Merhaba,
  verdiğiniz değerli bilgiler için çok teşekkürler. Dikkatimi çeken ve sormak istediğim bir şey var; halihazırda sizin de kullandığınız kenar çubuğu yüzen reklam adsense politikalarına aykırı değil mi? Bu konuda kafam çok karışık. Bazıları sorun olmaz derken bazıları da kesinlikle ban sebebi diyor. Google ise yuvarlıyor (tam olarak istediği nedir anlayamadım). Bu konuda sizin değerlendirmenizi merak ediyorum. Yanıt için şimdiden teşekkürler.

  1. Kerem SARI avatarı
   Kerem SARI

   Merhaba, Google otomatik reklam modelinde mobilde sabit reklamları kullanıyor. Bu yüzden kimse sabit reklamın Adsense politikasını ihlal ettiğini söyleyemez. Bakınız: “Otomatik reklamlar, rapordaki reklam biçimi etiketleri (“Sabit”, “Vinyet” vb.) altında gösterilir.” https://support.google.com/adsense/answer/7480616?hl=tr Bu metinden net bir şekilde sabit reklamı tanıyıp kullandıklarını görebiliyoruz.

 5. Merhaba ben de oyundelisi.org sitemde otomatik reklam ve kendi eklediğim reklamları kullanıyorum. Ergonomiden pek anlamam. Bu konuda dışarıdan bir gözün fikri iyi olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

birblog genel