Windows masaüstü simgesi yapmak (.ico)

Bir çok sebepten ötürü kullandığınız programlara veya dosyalara simge yapmanız gerekebilir. Windows işletim sisteminde ilk simge yapma ihtiyacı duyduğumda ufak bir araştırmayla programsız yapabilmiştim.

Yıllar sonra bu gün tekrar simge ihtiyacım oldu ve aynı şekilde programsız yapamadım. Windows işletim sistemindeki güncellemeler mi yoksa aynı kaynağın olmaması mı bilmiyorum ama ufak bir destekle işimi hallettim.

Windows’ta simgeler .ico formatındadır ve belli boyutları vardır. Biz formata ve kare olması şartıyla boyutlara takılmadan simge olarak kullanmak istediğimiz resmi hazırlıyoruz. Hazırladığımız resmi biz ico formatına çevirmeye kalkışırsak görüntü bozulacaktır. Bu işlem için resimleri .ico formatına çeviren bir siteyi kullanacağız.

Hazırladığımız iconu www.rw-designer.com/image-to-icon sitesine girerek dosya seç butonuyla seçiyoruz.

Simge olarak kullanmak istediğimiz resmi seçtikten sonra resimde görülen kırmızı download butonuyla indiriyoruz.

Son olarak oluşturduğumuz simgeyi kullanmak istediğimiz program veya dosyaya sağ tıklayarak seçenekler sayfasını açıp simgeyi değiştir seçeneğini kullanarak işlemimizi sonlandırıyoruz.


Yorumlar

“Windows masaüstü simgesi yapmak (.ico)” için 2 yanıt

  1. Baya baya kolaymış bu icon yapma olayı. Son on yıllık dosyalarımı tarih simgeleriyle farklı renklerle ayrıştırdım. Çok güzel oldu.

    1. Çok teşekkür ederim. Nalet windows’a icon yapmak bu kadar mı zor olur. Sonunda güzel bir kaynak bulabildim. Süpersiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

birblog genel