Anasayfa » WordPress » Yazılarınıza tahmini okuma süresi ekleyin

Yazılarınıza tahmini okuma süresi ekleyin

Eklentilere muhtaç olmadan, birkaç satır kod ile basit bir şekilde sitenize okuma süresi ekleyebilirsiniz. Peki ziyaretçilerinize yazılarınızın uzunluğu hakkında bilgi vermenizin ne gibi faydaları olacak? Bu yeniliğin nelere sebep olacağını öğrenince şaşıracaksınız. Yani sitenize ekleyeceğiniz okuma süresi basit bir yeniliğin çok ötesinde.

Yazılarına tahmini okuma süresini eklersen ne olur?

Ziyaretçilerinizin sitenizde kalma süresini arttırırsınız! Yazılım mühendisi Brian Cray bu konuda bir açıklama yapmış. Tahmini okuma sürelerini ziyaretçilerine sunduktan sonra sitede geçirilen sürenin %13.8 oranında arttığını gözlemledi. Daha da ilginci, yazılarının paylaşımının %66.7 oranında artmış olması.

Okuma süresi sitede kalma oranını ve paylaşımlarını arttırıyor mu?

Çünkü insanları mutlu ediyor!

Prof. Dr. Claude Messner ve Prof. Dr. Michaela_Waenke 2011 yılında yaptıkları bir araştırmanın sonucunda, insanın bir şeye ne kadar çabuk karar verirse o kadar mutlu olduğunu tespit ettiler.

Eğer yazılarınızda okuma süresi varsa insanlar yazınızı okuyup okumama noktasında daha çabuk karar verecektir. Aynı zamanda ziyaretçilerinize bir akış sağlayacak ve oturum süresini arttıracak.

Diğer yandan bazı kaynaklarda bir çok eleştiri yazısına rastladım. İnsanlar üzerinde psikolojik etki yaratmanın etik olmadığı konusunda. Ben aynı fikirde değilim. İlgi çekmek için sıra dışı başlıklar kullanmak gibi bir pazarlama tekniği olduğunu düşünüyorum.

Eğer yazılarınız bin kelimenin üstündeyse ters etki yaratabileceği ihtimalini göz önünde bulundurmanızda fayda var. Uzun yazılarda aynı oranda düşüş yaşadığını belirten metin yazarları var.

Bu konuda diğer bilgiler için Arienne Holland‘ın yazısını okumanızı tavsiye ederim.

Ortalama okuma süresini hesaplama, bir dakikada kaç kelime okunur?

Araştırmacılar yetişkin bir insanın bir dakikada ortalama 250-300 kelime okuyabileceğini belirledi. Yerli kaynaklarda 150-200 kelime olduğu görülüyor. Net bir kaynak bulamadığım için paylaşamıyorum.

Bu yüzden kendim; yavaş, normal, hızlı okuma testleri yaptım ve en ideal ortalamanın 200 kelime olduğu kanısına vardım.

Medium’a göre, bu oran 275 kelime ve yazıda bulunan her resim ortalama 12 saniyeyi kapsıyor.

WordPress sitenize eklentisiz uygulayın

Temanızın functions.php sayfasına aşağıdaki kodu ekleyin.

function birblogcom_okuma_suresi($content='',$ks=200){
$clean_content=strip_shortcodes($content);
$clean_content=strip_tags($clean_content);
$word_count=str_word_count($clean_content);
$time=ceil($word_count/$ks);
return $time;}

Ortalama okuma sayısını göstermek istediğiniz alana aşağıdaki kodu ekleyin.

Bu yazıyı <?php echo birblogcom_okuma_suresi
(get_the_content());?> dakikada okuyabiliriniz.

Mantık basit. İlk kodlamada yazınızın kaç kelimeden oluştuğunu çıkartıyoruz ve 200’e bölerek ortalama okuma süresini dakika bazında belirliyor, ikinci kodlamada hesaplanan oranı ekrana yazdırıyorsunuz.

Takıldığınız yerlerde yardımcı olurum.

“Yazılarınıza tahmini okuma süresi ekleyin” üzerine 19 yorum

 1. Merhaba Kerem hocam. Öncelikle paylaşım için teşekkür ederim.

  Sormak istediğim bir konu var, tam olarak anlamadım da.

  Acaba functions.php’ye ilk kodu ekledikten sonra ikinci kodu nereye ekleyeceğiz tam olarak? Sürenin gözükmesini istediğimiz yazılara Gutenberg içerisinden mi ekleyeceğiz, yoksa single.php’ye mi?

  Şimdiden teşekkür ederim, yanıtınızı bekliyor olacağım.

  Cevapla
  • Merhaba Semih Bey, kullandığınız tema veya eklentilere göre değişir, bu yüzden anlatımda bu kısma yer veremedim. Kullandığınız temaya hakim değilseniz deneme yanılma yöntemiyle bulmaya çalışabilirsiniz.

   Cevapla
  • Rica ederim. İşinize yaradığına sevindim. Sitenizin tasarımı ve yapısı oldukça farklı ve güzelmiş.

   Cevapla
   • Teşekkür ederim. Bir yazıyla ilgili olarak bir yardım isteyeceğim. Publisher temasında ikinci kodu nereye ekleyeceğimi bulamadım. Ayrıca görsel olarak bunu biraz daha iyileştirmek mümkün mü? Mesela bir saat ikonu koyup yanına süreyi belirtsek daha hoş durur diye düşünüyorum. Şimdiden yardımın için teşekkür ederim.

    Cevapla
 2. Üstadım merhaba,
  Newspaper tema kullanıyorum.
  İlk kodu functions dosyasının en altına ekledim.
  Ancak ikinci kodda tıkandım sanırım.
  Şöyle ki,
  ikinci kodu tema düzenleyici klasöründe hangi dosyanın neresine yapıştıracağımı bilemedim. Manuel olarak denemek amaçlı herhangi bir post sayfasında metin bölümündeki kodlu yazının en üstüne yapıştırdım. Ancak çalışmadı.

  İnternette yaptığım araştırma neticesinde bu tarz kodun single.php içinde single_content satırının altına eklemek gerekirmiş ancak ilgili dosyada bu isimde satır yok.

  Özetle benim için hassas bir konu çünkü yoğun makale olan bir site hazırlığındayım. Ortalama okunma süresinin hem içerik sayfasında hem de sayfa özetinde yer almasını isterim.

  Konu hakkında yardımlarınızı rica ederim.

  Cevapla
  • Burak Bey, temaya hakim değilim. Gözükmesini istediğiniz alana widget veya reklam ekleyebiliyorsanız aynı mantıkla okuma süresini de ekleyebilirsiniz.

   Cevapla

Yorum yapın

K & S Ajans

Sunucu optimizasyonu, WordPress kurulumu, Kullanıcı odaklı tasarımlar, SEO çalışması, E-Posta ağı gibi işlemlerin tamamı için eğitim paketlerimiz mevcuttur.

KVKK: birblog.com kapsamında kişisel verileriniz: içeriklerimize yorum yapmanız durumunda, IP ve E-posta adresiniz 3. kişilerin erişimine kapalı kalır, kullanıcı adı ve yorumunuz ilgili içeriğin sayfasında görüntülenir. Ödeme alanı: kullandığımız ödeme servisi hiçbir şekilde kişisel verilerinizi kullanamaz. İletişim formu: İletişim formuna girdiğiniz veriler işleme tabii değildir. Abonelik: abone olduğunuz E-Posta adresi sizin onayınız sonucunda yeni içeriklerin bildirimine açılır.

Kerem SARI

Fındıklı Mah. Serin Sok. No:155/15 MALTEPE / İSTANBUL Posta Kodu: 34854

Whatsapp

0850 308 93 34

0532 744 2058

info@ksajans.com

Küçükyalı Vergi Dairesi

Vergi No: 7460853530

K&S AJANS, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) lisansı ile ticari amaçla faaliyet gösteren yasal yer sağlayıcı ve hosting firmasıdır.