Anasayfa » WordPress » AMP uyumlu içindekiler listesi (eklentisiz)

AMP uyumlu içindekiler listesi (eklentisiz)

Kullanılabilirliğe önem veren blog yazarları genelde içeriklerinin ilk paragraflarından birinden sonra konunun içerisinde yer alan ana ve alt başlıklara listeler ve hızlı erişim için bağlantı verirler. Okuyucuların içeriğin hangi başlıklardan oluştuğunu ve istediği alana hızlıca ulaşmasını sağlar.

Tabii uygulamayı bu amaçla kullanan yüzde onluk bir kesimden bahsettim. Çoğunluk daha fazla ziyaretçi çekeme ümidiyle kullanılıyor. Kullanmayan kişilerin bir kısmıysa sitede kalma süresinin azalacağı görüşünde. Bu görüşe sahip olanlar kişiler konularını gereksiz uzatan, içeriği kaliteli olmayan site sahipleridir. O kişiler henüz okuyucu memnuniyetinin, kullanılabilir olmanın ne kadar önemli olduğunu fark edememiş.

Biz bu uygulama için eklenti kullanmayacağız. Neredeyse bütün eklentileri inceledim. Hepsi gereksiz özelliklerle doldurulmuş. Azda olsa sitenizin hızına olumsuz etki yaratıyor. Kullanıcı memnuniyeti için en önemli konulardan biri olan sayfaların yüklenme hızından ödün vermeniz mantıksız olur. Hız kullanıcılar için en önemli unsurdur.

WordPress içindekiler listesi örnek görünüm

Bu yüzden eklenti kullanmadan, hiç bir hız kaybı yaşamadan, içindekiler özelliğini kusursuz bir şekilde WordPress sitemize ekleyeceğiz.

Farklı bir açıdan bakacak olursak bu uygulama aslında ince düşünen insanlar için bir nezaket göstergesidir. Okuyucularınıza diyorsunuz ki; sizin o değerli zamanınızı almamak için, size daha kısa sürede yardımcı olabilmek için böyle bir menüyü hizmetinize sunuyorum.

Tabii bu özelliği gereğinden fazla abartmadan, ihtiyaç olan konularda ihtiyaç kadar kullanmak çok önemlidir. Eklentiler genelde bu işlemi kafasına göre yaptığı için bize pek seçenek kalmıyor. Sizlerle paylaşacağım kodlamada nerelerde nasıl değişiklikler yaparsak daha kaliteli, öz bir şekilde bu özellikten faydalanabileceğinizi anlatacağım.

Eklentilerle içindekiler

Yinede eklenti kullanmayı isterseniz: WordPress of contents

Eklentisiz içindekiler (AMP uyumlu)

İki farklı kodlama sunacağım. İlki StudioPress gibi temalarda sorunsuz kullanılabilir. functions.php dosyasına kodları ekleriz ve görüntülemek istediğimiz alana kısa kodla uygularız.

Diğeri GeneratePress gibi temalarda. Tek bir kodlamayı görüntülemek istediğimiz alana ekleriz. Daha basit ve uygulaması kolaydır. Üstelik H1, H2 etiketleri bulunmayan başlıklarda boş alan oluşturmaz.

Her ikisi de her temada kullanılabilir fakat düzenlemeler yapma ihtiyacı doğabilir. İkisini de deneyin, biri işinize yarayacaktır.

1. içindekiler kodları

Kullandığınız temanın functions.php dosyasına aşağıdaki kodu ekleyin:

// Kerem WordPress İçindekiler
add_filter('the_content', function ($content) {
  global $krm;
  $krm = "<div class='h6'>İçindekiler</div>";
  $index = 1;
  $content = preg_replace_callback('#<(h[1-3])(.*?)>(.*?)</\1>#si', 
       function ($matches) use (&$index, &$krm) {
    $tag = $matches[1];
    $title = strip_tags($matches[3]);
    $hasId = preg_match('/id=(["\'])(.*?)\1[\s>]/si', $matches[2], $matchedIds);
    $id = $hasId ? $matchedIds[2] : $index++ . '-' . sanitize_title($title);
    $krm .= "<div class='krmc-$tag'><a href='#$id'>$title</a></div>";
    if ($hasId) { return $matches[0];}
    return sprintf('<%s%s id="%s">%s</%s>', $tag, $matches[2], $id, $matches[3], $tag);
  }, $content); $krm .= '</div>'; return $content;});
function kerem_icindekiler()
{  global $krm;
  return $krm;}

Sidebar’a ekle:

<?= kerem_icindekiler()?>

Sidebar’a bileşen yoluyla kod ekleyemezsiniz. Bu yüzden çalışmayacaktır. Temanızın PHP kodlarını çalıştıran bir bileşeni var mı bilmiyorum. Eğer yoksa bu eklenti işinizi görür: PHP Code Widget Bu eklentiyi gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz, kullandığım nadir eklentilerden biridir.

Sidebar’da içindekiler listesi sabit kalması gerekiyor. Büyük ihtimalle kullandığınız temanın bu özelliği vardır. Eğer yoksa yeni eklentiler kısmından Fixed Widget veya Q2W3 Fixed Widget bu eklentiden yararlanabilirsiniz.

Eğer sidebar bileşenine başlık eklemek isterseniz kodlamadaki başlığı kaldırmanız gerekecek.

$krm = "<div class='h6'>İçindekiler</div>

Sıra en son ve en önemli konuya geldi. Kodlama yazınızda yer alan h2, h3, h4, h5 etiketlerini tarayarak içindekiler listesini oluşturacak. Bu listenin düzgün olması için yazılarınızda kullandığınız h etiketlerini değerlendirerek kodlamada değişiklik yapmanız gerekiyor. Ben yazılarımda alt başlıklarıma h2 ve h3 kullanıyorum. Nadiren h4 kullanırım. Sizin tercihiniz içeriğinizin şekline göre değişiklik gösterebilir.

Bu noktada tercihimizi aşağıdaki kodda değişiklik yaparak belirleyebilirsiniz.

<(h[1-5])(.*?)>(.*?)</\1>

Şuan ki haliyle h1’den h6’ya kadar bütün başlıkları listeler. Örneğin sadece h2 ve h3 için (h[2-3]) şekilnde değiştirip kaydetmeniz gerekiyor.

Stil yapısı:

Listeye başlık alt başlık şeklinde bir görünüm vermek için aşağıdaki css komutlarını tama css dosyasına ekleyin.

.krm-h3 {padding-left: 15px;}
.krm-h4 {padding-left: 40px;}
.krm-h5 {padding-left: 60px;}

Kendinize göre düzenleyebilirsiniz. Bu haliyle h3 listede h2 başlığının altında 15px boşlukla başlayacak.

2. içindekiler kodları

Bu tek parçadan oluşan daha basit bir seçenektir. Yapmanız gereken tek şey, kodu görüntülemek istediğiniz alana eklemektir. Temanızda istediğiniz alana php kodları ekleyebiliyor olmanız lazım. Bu aşama için yönlendirmeden bulunamıyorum çünkü her temanın farklı bir yapısı var. Eğer yardıma ihtiyacınız olursa yorum alanından bana ulaşabilirsiniz.

Ben GeneratePress kullandığım sitelerimde generate_after_entry_header kısmana bir elemen hook aracığıyla ekledim. Bu şekilde her içeriğin başlığının hemen altına içindekiler listesi oluşturmuş oluyorum.

 <?php
 $content = get_the_content();
 preg_match_all('/<(h\d*)(?: id="(.*?)")?>((.*?))</',$content,$matches);
 $levels = $matches[1];
 $anchors = $matches[2];
 $headings = $matches[3];
 if ( $headings ) {
   echo '<div class="icindekiler">İçindekiler';
   function collate_row($depth, $anchor, $heading) {
     $level = substr($depth, 1);
     if ( $anchor ) {
       return ["<a href='#{$anchor}' class='{$depth}'>{$heading}</a>", $level];
      } else {
       $slug = sanitize_title($heading);
       return ["<a href='#{$slug}' class='{$depth}'>{$heading}</a>", $level];
      }
	   }
   $collated = array_map('collate_row', $levels, $anchors, $headings );
   $previous_level = 2;
   echo '<ol>';
   foreach ($collated as $row) {
     $current_level = $row[1];
     if ( $current_level == $previous_level ) {
       echo '<li>' . $row[0];
     } else if ( $current_level < $previous_level ) {
       echo str_repeat('</ol>', $previous_level - $current_level) . '<li>'. $row[0];
     } else {
       echo '<ol><li>' . $row[0];
     }
     $previous_level = $row[1];
   }
   echo str_repeat('</ol>', $previous_level) . '</li></ol></div>';
 }
?>

Stil yapısı: css dosyanıza ekleyin.

.icindekiler{
	margin-top: 30px;
	line-height: 1.8;
	border-top: solid 1px #ddd;
	border-bottom: solid 1px #ddd;
	padding: 25px 0 0;
}

Takıldığınız yerler olursa yorum alanına yazabilirsiniz.

“AMP uyumlu içindekiler listesi (eklentisiz)” üzerine 16 yorum

 1. Hocam sitenizde sunucu ayarlarıyla ilgili bir araştırma yaparken bu yeni konuya denk geldim. İlk girdiğimde yoktu. Son yazınız neredeyse bir yıl önceydi. Denk gelince şaşırdım, yazmadan geçmeyeyim dedim. Yeni yazılara devam edin Hocam böyle uzun aralar vermeyin.

  Cevapla
  • Artık yazmak için daha çok fırsat yaratmaya çalışacağım. Bu durum benim içinde şaşırtıcı oldu, böyle anında etkileşim almak çok güzelmiş.

   Cevapla
 2. Selamlar, eskiden ara sıra yeni konu mail’leri gelirdi. Şimdi onuda kaldırdınız sanırım. Gelmiyor artık.

  Cevapla
  • Hocam uzun zamandır yeni konu eklemiyorum, ne zamandır gelmiyor? Mail adresinizi listeden kontrol edeceğim.

   Cevapla
 3. Kerem Bey zorda olsa dediklerinizi uygulayınca oldu. Aslında çok kolaymış fakat kendi ilgili dosyaları bulmakta zorlandım biraz. Çok güzel oldu, tam istediğim gibi. Google pagespeed testinde hiçbir değişiklik olmadı, yani dediğiniz gibi hızı hiç etkilemiyor. Bu yüzden çok teşekkür ederim. Tek sorun sidebarda içindekiler listesi biraz tasarımıma uygun olmadı. Değişiklik yapmam gerekiyor. Bunun için bana yardımcı olur musunuz?

  Cevapla
  • Fehmi Bey, işinize yaradığına sevindim. Yardımcı olurum ama öncesinde siz deneyin isterseniz. Sadece CSS kodlarıyla oynama yapmanız yeterli.

   Cevapla
 4. Kerem kardeşim eline sağlık. Biliyorum yazıp geçersin ama bu sefer ilk paragraf feci olmuş. Eksik kelimeler bile var. Neyse, bu konuda daha önce senden destek istemiştim. Benim siteme benzer bir klodlama eklemiştin. O zaman teşekkür etmiştim yine ediyorum. İkinci siteme uygulayamamıştım içindekiler yazısını. Bir siteden al diğerine ekle olmuyomuş yani. Söylemeye de çekiniyordum yük olmamak için. Çok sağ ol kardeşim.

  Cevapla
 5. Selam,
  Yazılarınızi okuyorum ama kafam çok karışık.sudan çıkmış balık gibiyim.wordpress eğitimi almaya başladım ve yeni bir site kurmam gerekiyor ödev olarak.siteyi açtım bir sürü konu baktım yok hiç bir şey evet bu tam istediğim bu konu hakkında yazabilirim diyemiyorum.sitem kalıcı olmayacak sadece iyi olan site enstitütu de yayınlanacak bunun olması süper olur tabi.ama olmasada sorun değil en azından ben yaptım diyebilecegim bir izim olacak.sadece bir ışığa ihtiyacim var.
  ☀️Işığım olur musunuz?☀️

  Cevapla
 6. bunu sidebar a değilde konu içine eklemek için nasıl bir düzenleme yapmalıyız? Ayrıca /#1-soylenen-ilk-sey bunun başındaki rakamları istemiyorum nasıl kaldırabilirim sadece başlık ismi çıksa yeter benim için, teşekkürler güzel bir konu olmuş bu arada, herşey eklenti olmuş bu devirde, eklentisiz paylaşımların devamını bekleriz.

  Cevapla
 7. websitem için uzun zamandır aradığım şey buydu. bilgi konularında websitelerine bence mutlaka böyle bir içinekiler listesi şart. teşekkür ederim takipteyim sizi

  Cevapla
 8. Bunları içerik sayfasına yani yazı yazdığımız sayfaya nasıl ekleyebiliriz tam olarak anlayamadım. WordPress için nasıl eklenmesi gerekiyor. acaba ben mi beceremedim

  Cevapla
  • Merhaba,

   Temanız istediğiniz alana php kodu eklemenize imkan sunmuyorsa bunun için bir eklenti kullanmanız gerekir.

   Cevapla

Yorum yapın

K & S Ajans

Sunucu optimizasyonu, WordPress kurulumu, Kullanıcı odaklı tasarımlar, SEO çalışması, E-Posta ağı gibi işlemlerin tamamı için eğitim paketlerimiz mevcuttur.

KVKK: birblog.com kapsamında kişisel verileriniz: içeriklerimize yorum yapmanız durumunda, IP ve E-posta adresiniz 3. kişilerin erişimine kapalı kalır, kullanıcı adı ve yorumunuz ilgili içeriğin sayfasında görüntülenir. Ödeme alanı: kullandığımız ödeme servisi hiçbir şekilde kişisel verilerinizi kullanamaz. İletişim formu: İletişim formuna girdiğiniz veriler işleme tabii değildir. Abonelik: abone olduğunuz E-Posta adresi sizin onayınız sonucunda yeni içeriklerin bildirimine açılır.

Kerem SARI

Fındıklı Mah. Serin Sok. No:155/15 MALTEPE / İSTANBUL Posta Kodu: 34854

Whatsapp

0850 308 93 34

0532 744 2058

info@ksajans.com

Küçükyalı Vergi Dairesi

Vergi No: 7460853530

K&S AJANS, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) lisansı ile ticari amaçla faaliyet gösteren yasal yer sağlayıcı ve hosting firmasıdır.